لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۰

تراز تجاری ایران به ۷۷ میلیارد دلار رسید؛ چین در صدر شرکای تجاری ایران


بنابه اعلام گمرک ایران، تجارت خارجی ایران منهای صادرات نفت خام در سال جاری به حدود ۷۷ میلیارد دلار رسیده است.

خبرگزاری صدا و سیما روز شنبه هفتم اسفند در گزارشی به نقل از گمرک جمهوری اسلامی نوشت که صادرات غیرنفتی ایران در یازده ماه گذشته به ۳۸ میلیارد و ۴۹۲ میلیون دلار رسید که رشد اندکی در مقایسه با سال گذشته داشت.

بر اساس این گزارش، واردات نیز به ۳۸ میلیارد و ۴۱۵ میلیون دلار رسید که در مقایسه با سال گذشته بیش از سه درصد رشد داشت. در این گزارش با اشاره به تجارت خارجی ۷۷ میلیارد دلاری ایران، تراز تجاری مثبت اعلام شده است.

تجارت خارجی ایران در پی لغو تحریم‌های هسته‌ای رشد فزاینده‌ای گرفت.

با وجود از سرگیری مبادلات تجاری با بسیاری از کشورها پس از برجام، چین همچنان با بیش از ۱۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار مبادلات تجاری، بزرگترین شریک تجاری ایران است. در این بین، واردات ایران از آلمان در یازده ماه امسال به دو میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار رسید و این کشور پنجمین کشور عمده طرف معامله با ایران شد.

امارات متحده عربی، کره جنوبی و ترکیه دیگر کشورهای عمده طرف تجارت با ایران بوده‌اند.

گزارش گمرک ایران اگر چه حاکی از آن است که صادرات غیرنفتی ایران از واردات بیشتر بوده و موفق به مثبت کردن تراز تجاری ایران شده است، اما جزئیات آن نشان می دهد که صادرات میعانات گازی و برخی دیگر از فراورده های مربوط به نفت و گاز بخش عمده صادرات غیرنفتی ایران را تشکیل می دهد.

بر اساس این گزارش، در صادرات امسال ایران، میعانات گازی با ۶ میلیارد و ۵۷۱ میلیون دلار، گازهای طبیعی مایع شده با یک میلیارد و ۹۵۲ میلیون دلار، روغن های سبک با یک میلیارد و ۳۶۵ میلیون دلار و گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی با یک میلیارد و ۱۰۶ میلیون دلار مجموعا بیشترین سهم را در صادرات غیرنفتی ایران داشتند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران فروردین ماه امسال اعلام کرد که تراز تجاری ایران سال ۹۴ برای نخستین بار پس از انقلاب مثبت شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG