لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۰

کاهش نرخ دلار به زیر ۴ هزار تومان؛ بانک مرکزی از تداوم کاهش قیمت خبر داد


همزمان با کاهش نرخ دلار به حدود ۳۹۹۰ تومان، رئیس کل بانک مرکزی ایران از تزریق مبلغ قابل توجهی دلار به بازار برای جلوگیری از تداوم افزایش نرخ ارز خبر داد.

رسانه های ایران روز شنبه ۱۱ دی ماه گزارش دادند که قیمت هر دلار آمریکا پس از اینکه به مدت ۱۰ روز رقمی بیش از چهار هزار تومان را تجربه کرد، حال به کمتر از ۳۹۹۰ تومان بازگشته است.

برخی از سایت‌های خبری نرخ فروش هر دلار آمریکا در روز شنبه را حدود ۳۹۸۰ تومان و برخی دیگر ۳۹۹۳ تومان اعلام کردند. کاهش نرخ دلار به حدود ۳۹۹۰ تومان در حالی رقم خورد که قیمت این ارز خارجی طی دو ماه گذشته روند صعودی داشت به حدود۴۱۵۰ تومان رسید.

مقامات بانکی و اقتصادی دولت دلیل افزایش نرخ دلار را افزایش تقاضا همزمان با کاهش ارز در بازار، نتایج انتخابات آمریکا و اخبار مربوط به تمدید تحریم‌های ایران در کنگره آمریکا اعلام کردند. تورم در اقتصاد ایران و ثابت ماندن نرخ ارز طی سه سال گذشته با وجود این تورم نیز یکی از دلایل افزایش ناگهانی نرخ ارز از سوی کارشناسان عنوان شده است.

پایین رفتن نرخ ارز در بازار در حالی است که همزمان، رئیس بانک مرکزی در جلسه‌ای با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد که این بانک مبلغ قابل توجهی دلار ارز به بازار تزریق کرده تا نرخ ارز را کنترل کند.

خبرگزاری تسنیم با انتشار این خبر به نقل از حسن حسینی شاهرودی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، نوشت که رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد در جلسه روز شنبه کمیسیون، افزایش رشد اقتصادی کشور در شش ماهه دوم را از دلایل افزایش تقاضا برای ارز و افزایش قیمت آن اعلام کردند.

خبرگزاری ایسنا نیز به نقل از پورابراهیمی دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس نوشت، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در این جلسه ضمن اعلام تداوم سیاست‌های بانک مرکزی برای کاهش نرخ دلار پیش بینی کرد که قیمت هر دلار تا ۳۸۰۰ تومان کاهش یابد.

نرخ دلار در اوایل آبان امسال حدود ۳۶۵۰ تومان بود.

بانک مرکزی ایران هفته گذشته همزمان با اوج گیری نرخ دلار به بیش از ۴۰۰۰ تومان، امکان خرید و فروش ارز توسط شعب بانک ها به قیمت بازار را فراهم کرد و از تامین ارز کافی برای بانک ها خبر داد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG