لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۲

گزارش: ایران امتیاز آزادی اقتصادی اش را بهبود داد اما فضای تجارت همچنان مشکل دارد


واشنگتن- ایران امتیاز آزادی اقتصادی خود را بهبود بخشیده است بویژه در زمینه آزادی تجارت، حقوق ماکلیت، و مداخله دولتی اما افزایش هزینه های دولت و بالارفتن مالیات کماکان این کشور را در گزارش سالانه شاخص آزادی اقتصادی در رده بندی «عمدتا غیرآزاد» نگاه داشته است. این گزارش روز پنجشنبه توسط بنیاد محافظه کار هریتج در واشنگتن منتشر شد.

این گزارش می گوید در سال گذشته ایران امتیاز خود را هفت نمره بالا برده و اکنون در فهرست ۱۸۰ گانه کشورها در رتبه ۱۵۵ و قبل از آرژانتین، افغانستان، اوکراین و الجزایر قرار دارد. اما در عین حال ایران در میان ۱۴ کشور خاورمیانه و شمال آفریقا در رتبه سیزدهم و با فاصله زیاد پشت سر کشورهایی چون امارات متحده عربی، قطر، و عربستان سعودی است.

این گزارش می گوید: «مزاحمت های دولتی و کاستی های اداری ایران مانع توسعه اقتصادی این کشور می شود.»

طبق این گزارش بخش خصوصی در ایران «به شدت از سوی فضای محدودکننده موجد و دخالت های دولتی و سوءمدیریت به حاشیه رانده شده و تلاش ها برای تحکیم فضای تجاری برای حفظ وضع موجود به جایی نرسیده است.»

بنیاد هریتج در گزارش خود تاکید می کند که «دولت محافظه کار مذهبی از طریق کنترل بنیادهای مالیاتی که بخش بزرگی از اقتصاد را اداره می کند، به ثروت هنگفتی رسیده است.»

این گزارش می گوید «فضای به شدت محدود و تحت کنترل کامل سازوکار اقتصادی دولت و بروکراسی سنگین، همچنان مانع رشد سرمایه گذاری خصوصی و تولید می شود.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG