لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۸

واکنش آمریکا به کنفرانس جذب سرمایه‌گذاری در ایران


در حالیکه مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای ۱+۵ این هفته در وین دنبال می‌شود، همزمان همایشی هم در لندن برای جذب سرمایه‌گذاری اقتصادی در ایران برگزار می‌شود.

دور تازه مذاکرات هسته‌ای، برای دستیابی به توافق جامع و نهایی، اواسط هفته جاری در وین آغاز خواهد شد و در حالیکه هنوز سرنوشت این مذاکرات تعیین نشده و تکلیف تحریم‌های اقتصادی علیه ایران مشخص نشده است، قرار است چهارشنبه و پنجشنبه این هفته (۲۳ و ۲۴ مهرماه) همایشی اقتصادی نیز در لندن برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در ایران برپا شود.

اگرچه به نظر می‌رسد ایران رسما برگزاری این همایش را به عهده ندارد اما از آن حمایت کرده‌ و قرار است پیامی هم از سوی محمد نهاوندیان، رئیس دفتر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در این همایش خوانده شود.

این همایش دو سخنران سرشناس نیز دارد؛ جک استراو، نماینده فعلی پارلمان و وزیر خارجه پیشین بریتانیا و هوبرت ودرین، وزیر خارجه پیشین فرانسه. در عین حال دولت بریتانیا اعلام کرده است که نقشی در برگزاری این همایش ندارد و همچنان سرمایه‌گذاری در ایران را تشویق نمی‌کند، ضمن این که این همایش را تحت نظر می‌گیرد تا مطمئن شود که در آنجا ارزیابی واقع‌بینانه‌ای از تحریم‌های فعلی علیه ایران ارائه می‌شود.

اگر چه به دنبال توافق موقت هسته‌ای سال گذشته در ژنو میان ایران و کشورهای ۱+۵، بخشی از تحریم‌های ایران از جمله امکان فروش محدود نفت به طور موقت به حالت تعلیق در آمد اما دولت ایالات متحده بارها اعلام کرده است که تحریم‌های ایران تا به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای، به قوت خود باقی است. چنانکه چندین موسسه و شرکت که بدون در نظر گرفتن تحریم‌ها وارد معامله با ایران شده بودند، طی ماههای گذشته از سوی ایالات متحده مجازات شدند.

به نوشته روزنامه ایران، معرفی بازار نفت، پتروشیمی و خودروی ایران به همراه سایر فرصت های سرمایه گذاری و تجاری که مجموعاً بالغ بر ۱۰۰ میلیارد دلار می شود، بخشی از برنامه این همایش است. این روزنامه نوشته است که بیش از ۲۰۰ فعال اقتصادی از ایران و اروپا قرار است در این همایش شرکت کنند.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا می گوید «نخستین کنفرانس اروپا- ایران؛ چشم انداز دوران پس از تحریم ها» در لندن هزینه های شکست و منافع عظیم موفقیت در مذاکرات هسته ای را برای ایران روشن می کند.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «ما از برگزاری این کنفرانس اطلاع داریم و به روشنی گفته ایم که در نبود یک توافق جامع ،به مجردی که این گفت وگوها بخواهد منجر به یک فعالیت تجاری شود، ما به سرعت و قاطعانه واکنش نشان خواهیم داد. نقض کننده تحریم ها، چه فرد باشد چه شرکت، با مجازات روبرو خواهد شد. »

او افزود: «رویدادهایی از این دست هزینه شکست در رسیدن به توافق و مزایای دست یابی به توافق را به ایران نشان می دهد، و برای ایران روشن می کند که اگر بتواند به جامعه بین المللی ثابت کند که برنامه هسته ایش صلح آمیز است، چه مزایایی به دست خواهد آورد. در مورد این کنفرانس خاص، احتمالا نماینده ای از سفارت ما در لندن نیز به عنوان ناظر در کنفرانس شرکت می کند تا ببیند کارشناسان و بازرگانان در مورد ایران چه می گویند.»

XS
SM
MD
LG