لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۴

مدل جدید قراردادهای نفت و گاز ایران در لندن رونمایی می‌شود


دولت ایران مدل جدید قراردادهای نفت و گاز خود را در کنفرانسی در لندن رونمایی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران گفت که در صورت توافق هسته‌ای نهایی ایران و قدرت‌های جهانی، وزارت نفت مدل جدید قراردادهای نفتی خود را در کنفرانسی که اوایل اسفندماه سال آینده در لندن برگزار می‌شود، رونمایی می‌کند.

زنگنه با ابراز امیدواری نسبت به توافق نهایی ایران با کشورهای ۱+۵، گفت: «در جلسه لندن اعلام می‌شود که شرکت‌های توسعه دهنده می‌توانند در جریان استخراج میدان‌ها به مدت طولانی در این میدان‌ها حضور داشته باشند و همچنین پرداخت‌ها بر اساس تولید هر بشکه نفت و هر متر مکعب برای مازاد برداشت گاز محاسبه می‌شود.»

صنعت نفت ایران به دنبال وضع تحریم‌های شدید بین‌المللی به خاطر برنامه هسته‌ای این کشور، از توسعه باز مانده است و برای برداشت از منابع نفت و گاز نیازمند سرمایه‌گذاری خارجی است. از سوی دیگر، نوع قراردادهای بیع متقابل، که پیشتر به اجرا گذاشته می‌شد، به دلیل بستن حضور نداشتن سرمایه‌گذار در برداشت از منابع، جذابیت کمی برای سرمایه‌گذاران داشت.

حال وزیر نفت ایران با اعلام اینکه وزارت نفت در حال نهایی کردن مدل جدید قراردادهای نفت و گاز است، گفت که در مدل جدید، «مدت زمان قرارداد با شرکتهای خارجی در مقایسه با قراردادهای ١٠ ساله کنونی به ۱۵ تا ٢٠ سال افزایش می‌یابد و شرکتها در صورت افزایش تولید، پول بیشتری دریافت می‌کنند و چنانچه تولیدشان کاهش یابد، میزان دریافتی آنها نیز کمتر می‌شود.»

خبرگزاری شانا وابسته به وزارت نفت ایران هم اعلام کرد که در صورت لغو تحریم‌های نفتی ایران، اوایل اسفند ماه آینده (۲۳ تا ۲۵ فوریه) هتل ماریوت لندن میزبان کنفرانسی خواهد بود که فرم جدید قراردادهای نفت و گاز ایران را معرفی می‌کند. به نوشته این خبرگزاری، یکی از برنامه‌های این کنفرانس، نشست دو روزه‌ای است که این فرصت را در اختیار شرکت‌کنندگان می‌گذارد نظر مقامهای ارشد صنعت نفت ایران را بشنوند و قراردادهایی را برای دوران بعد از تحریم ایران آماده کنند.

ایران چهارمین دارنده بزرگ ذخایر ثابت شده نفت خام و بزرگترین دارنده ذخایر گاز طبیعی در جهان است، اما اعمال تحریمهای اقتصادی بر سر برنامه هسته ای و همچنین مقرون به صرفه نبودن قراردادها سبب خروج شرکتهای خارجی از این کشور شده است.

به گفته بیژن زنگنه، ایران در بخش نفت و گاز خود به ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری طی ۱۰ سال آینده نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG