لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

لغو تحریم دانشگاه صنعتی شریف و بابک زنجانی از سوی دولت انگلیس


بابک زنجانی
بابک زنجانی

دولت انگلیس تحریم ۶ فرد و موسسه ایرانی از جمله بابک زنجانی و دانشگاه صنعتی شریف را لغو کرد.

وزارت دارایی انگلیس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که بیمه معلم، شرکت ملی نفت‌کش ایران، بانک سینا، شرکت سورینت(متعلق به بابک زنجانی)، دانشگاه صنعتی شریف و بابک زنجانی از فهرست تحریم‌های دولت انگلیس خارج شده‌اند.

بر اساس اطلاعیه وزارت دارایی انگلیس، لغو این تحریم‌ها به دلیل رای دادگاه اتحادیه اروپا درباره این تحریم‌ها صورت گرفته است.

دادگاه اتحادیه اروپا که در لوکزانبورگ مستقر است، طی ماههای خرداد و تیر گذشته طی احکام جداگانه‌ای تحریم‌های صورت گرفته علیه این موسسه‌ها و فرد را مجاز ندانست و از آنجا که پس از گذشت دو ماه اعتراضی به رای صادر شده از سوی اتحادیه اروپا صورت نگرفت و تقاضای تجدید نظر نشد، وزارت دارایی انگلیس این حکم را لازم الاجرا دانست و دارایی‌های مسدود شده این گروه را آزاد کرد.

اتحادیه اروپا طی سالهای گذشته تعدادی از افراد یا موسساتی که به نوعی با برنامه هسته‌ای یا نظامی ایران در ارتباط هستند یا در دور زدن تحریم‌های بین‌المللی به دولت ایران کمک می‌کنند را تحریم کرده است.

بابک زنجانی، که اکنون در ایران در زندان به سر می‌برد، متهم به تلاش برای فروش نفت ایران و دور زدن تحریم‌ها برای باز گرداندن پول فروش نفت به ایران بوده است. او از سوی دولت ایران نیز متهم شده که هزاران میلیارد تومان پول دولت را باز نگردانده است.

برخی مقامات ایران بدهی بابک زنجانی به دولت را بیش از دو میلیارد دلار اعلام کرده‌اند.

دانشگاه صنعتی شریف نیز مظنون به همکاری در برنامه‌های هسته‌ای و نظامی ایران بود و از این رو در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفته بود.

لغو تحریم‌های شرکت ملی نفتکش ایران و بیمه معلم می‌تواند دشواری‌های صادرات نفت ایران را آسان‌تر کرده و از هزینه‌های آن بکاهد.

XS
SM
MD
LG