لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

عراقچی: ممکن است مذاکرات اتمی تمدید شود


گزارش ها به نقل از مذاکره کننده اتمی ارشد ایران نشان می دهد که اگر اختلاف نظر درباره مسائل باقی مانده مربوط به برنامه اتمی ایران تا ضرب الاجل ۲۴ نوامبر حل نشود، ممکن است مذاکرات تمدید شود. برخی از کارشناسان نیز می گویند رعایت ضرب الاجل ممکن نخواهد بود.

به گزارش رویترز، به نقل از خبرگزاری نیمه رسمی فارس، عباس عراقچی، قائم مقام وزیر امور خارجه ایران، روز جمعه گفت « ایران و ۵ به علاوه یک در مورد حل اختلاف های باقی مانده تا نوامبر بسیار جدی هستند، اما اگر نتوانیم به توافق برسیم، هرچیزی از جمله تمدید مذاکرات ممکن است.»

رویترز می گوید ایران و شش قدرت جهانی – امریکا، فرانسه، آلمان، چین، روسیه و بریتانیا - امیدوارند برطرف شدن بیش از یک دهه رویارویی برسر برنامه اتمی ایران، تنش های منطقه ای، و خطر جنگی دیگر در خاورمیانه را کاهش دهد.

اسرائیل بارها تهدید کرده که اگر دیپلماسی موفق نشود، از نیروی نظامی علیه مراکز اتمی ایران استفاده خواهد کرد. ایران اتهام های قدرت های غربی و متحدان آنها را که می گویند به دنبال کسب توانایی اتمی است رد می کند. اما حاضر نشده است غنی سازی اورانیوم را متوقف سازد و به این دلیل هدف تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است.

عراقچی، که در مشهد با خبرنگاران گفت و گو می کرد، اظهار داشت در مذاکرات هفته آینده در وین در باره مسائل مهم مانند تحریم ها و راه های برطرف ساختن آنها و نیز ابعاد غنی سازی اورانیوم بحث خواهد شد. او گفت «ما هنوز به رسیدن به توافق تا ضرب الاجل تعیین شده خوش بین هستیم.»

برخی از تحلیل گران معتقدند رسیدن به توافق تا ضرب الاجل غیر ممکن است. مارک فیتزپاتریک، عضو ارشد اندیشکده مطالعات بین المللی و استراتژیک در واشنگتن به رویترز گفت روز به روز بیشتر روشن می شود که تا ۲۴ نوامبر توافقی صورت نخواهد گرفت و افزود «به جای بازگشت به دوره تحریم های بیشتر و سانتریفوژهای بیشتر، تمدید دوباره توافقنامه موقت بهترین گزینه برای دو طرف خواهد بود.»

علی واعظ، تحلیل گر گروه بین المللی بحران گفت «رسیدن به توافق کامل تا ۲۴ نوامبر دیگر ممکن به نظر نمی رسد. آنچه ممکن است توافقی است که بتواند افزودن وقت بیشتری به ساعت دیپلماتیک را توجیه کند.»

XS
SM
MD
LG