لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ ایران ۱۲:۳۱

ایران به ۱۷۰ هواپیمای مسافربری جدید نیاز دارد


شکایت ایران از شرکت های فروشنده بنزین هواپیما به دادگاه بین المللی

بر اساس آمار سازمان هواپیمایی کشوری، ایران به ۱۷۰ فروند هواپیمای مسافربری جدید نیاز دارد.

علیرضا جهانگیریان، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، نیاز ایران به هواپیماهای مسافربری را دست کم ۳۰۰ فروند اعلام کرد. با توجه به آمار ۱۳۴ فروند هواپیمای موجودی که پیشتر از سوی مديركل دفتر مهندسي و قابليت پرواز سازمان هواپيمايي كشوري اعلام شده بودند، ایران در حال حاضر به حدود ۱۷۰ فروند هواپیمای مسافربری جدید نیاز دارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، گفت که «صنعت هوانوردی ایران به دلیل تحریم‌ها با ۵۰ درصد کمبود ناوگان هوایی مواجه است». به گفته جهانگیریان هم اکنون «از ۸۵ میلیون ظرفیت فرودگاهی ایران تنها ۴۵ میلیون نفر اعزام و پذیرش صورت می‌گیرد و در برخی فرودگاه‌ها از ۵ درصد ظرفیت‌ها استفاده می‌شود.»

صنایع هواپیمایی ایران از سوی ایالات متحده آمریکا تحریم شده است و ایران تلاش می‌کند تا نیاز هواپیماهای خود را از راه خرید هواپیماهای دست دوم اروپایی مانند ایرباس تامین کند. در پی توافق هسته‌ای سال گذشته میان ایران و کشورهای ۱+۵ در ژنو، دولت ایالات متحده به شرکت‌های بوئینگ و جنرال موتورز مجوزی محدود داد تا برای انجام تعمیرات و فروش قطعات هواپیماهای بوئینگ، با ایران وارد معامله شوند.

آنگونه که رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرده است، ایران در حال حاضر به دلیل کمبود هواپیما، به طور متوسط از نیمی از ظرفیت فرودگاه‌های خود استفاده می‌کند. این در حالیست که به گفته جهانگیریان، «با اضافه شدن هر ۱۰۰ فروند هواپیما، ۱۵ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد می‌شود.»

XS
SM
MD
LG