لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۸

ادعاهای اقتصادی رئیسی زیر ذره‌بین؛ تمام پوچ


گرانی و کاهش قدرت خرید مردم
گرانی و کاهش قدرت خرید مردم

ابراهیم رئیسی در بخشی از سخنرانی روز دانشجو باز هم ادعاهای اقتصادی خود را تکرار کرد. رئیس دولت جمهوری اسلامی در بخشی از صحبت‌های خود اشاره به روند کاهش تورم داشت و تاکید کرد تورم کاهش می‌یابد و وضع مردم تغییر می‌کند.

اما برای وضعیت تورم در کشور بد نیست نیم‌نگاهی به آمارهای رسمی منتشر شده بیاندازیم. بررسی‌ها نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه خوراکی‌ها در آبان ماه برای دوازده استان کشور بالاتر از ۷۰ درصد به ثبت رسیده که استان سیستان و بلوچستان با اختلاف در صدر این لیست قرار دارد. تورم نقطه به نقطه سیستان و بلوچستان در آبان ماه ۸۴ درصد و استان لرستان نیز با تورم نقطه به نقطه خوراکی ۷۸درصد در جایگاه دوم قرار دارد.

ابراهیم رئیسی در مورد گاز نیز می گوید: «قطعی نداشتیم» این در حالی است که ۲۸ آبان مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد در روزهای سرد سال، در صورت عدم کاهش مصرف گاز خانگی و تجاری احتمال قطع گاز صنایع و اعمال محدودیت بیشتر برای نیروگاه‌های کشور وجود دارد. از طرفی با سرد شدن هوا در روزهای گذشته بسیاری از صنایع کشور با کاهش قابل توجه دریافت گاز مواجه شدند و به مازوت‌سوزی روی آورده‌اند.

رئیس دولت جمهوری اسلامی همچنین مدعی شده که چهار تا پنج بار راهکارهایی برای مشکلات بازار سرمایه ارائه شده است. نگاهی به روند بازار سرمایه نشان می‌دهد در یک سال و نیمی که تیم رئیسی در پاستور مستقر شده، وضعیت بورس ملتهب‌تر شده است، بطوری که که متوسط خروج روزانه سرمایه از بورس ۱۵۰ میلیارد تومان است و تزریق از صندوق ذخیره ارزی و الزام حقوقی ها به پولپاشی هم چاره‌ساز نبود و رکورد خروج نزدیک به ۱۸۰ میلیارد تومان سرمایه از بورس در یک روز هم زده شد.

رئیسی ادعا می‌کند با سرعت گرفتن ساخت، مشکل مسکن هم برطرف می‌شود. این در حالی است که بانک مرکزی ایران در تازه‌ترین گزارش خود درباره تحولات بازار مسکن در پایتخت در آبان ماه، اعلام کرده قیمت متوسط هر مترمربع خانه معامله شده در ماه گذشته به ۴۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده که طی یک ماه حدود سه میلیون تومان افزایش قیمت را شاهد بوده است.

از طرفی شاهد رشد سرسام‌آور اجاره‌بها بوده‌ایم و وعده ساخت یک میلیون مسکن در سال هم امروز بجای یک میلیون و پانصد هزار واحد در یک و سال و نیم سپری شده از عمر دولت، صفر است.

ابراهیم رئیسی در دوران رقابت انتخاباتی ۵۰ وعده اقتصادی داده است که با مرور شرایط اقتصادی کشور و معیشت مردم چیزی جز «تمام پوچ» مشاهده نمی‌شود.

XS
SM
MD
LG