لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۲

رکورد تازه در بازار سکه و طلا ایران؛ یک اقتصاددان: چشم‌انداز کشور مبهم است


رکوردشکنی بازار سکه و طلا.
رکوردشکنی بازار سکه و طلا.

قیمت سکه تمام طرح جدید در معاملات روز یکشنبه ششم آذرماه در تهران با افزایشی یک درصدی نسبت به روز گذشته، از مرز ١٧ میلیون تومان عبور کرد.

نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، در گفت‌وگویی با ایسنا این رکوردشکنی را عمدتا ناشی از نوسان نرخ ارز خوانده و تاکید کرده تقاضای کاذب شکل نگرفته است.

به گفته او، بازار همچنان بدون تقاضا است و «این التهاب‌ها و افزایش قیمت‌ها هیچ تاثیری در تقاضا نداشته و بازار همچنان روند متعادل همیشگی خود» را طی می‌کند.

اما احمد علوی، اقتصاددان و استاد دانشگاه، در گفت‌وگویی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت این رکوردشکنی دلایلی بنیادین از جمله تورم ناشی از کسر بودجه دولت و روانی شدن نقدینگی و افزایش پایه پولی دارد.

آقای علوی در توضیح افزایش ارزش طلا و سکه همچنین به دلایل روانی از جمله عدم اطمینان مردم نسبت به آینده «کدر» اقتصاد و سیاست کشور و خروج متعاقب سرمایه‌ها از بازار بورس و در عوض روی آوردن سرمایه‌داران به خریدن سکه و طلا اشاره کرد.

او افزود سرمایه‌داران ایرانی در کنار تبدیل سرمایه‌هایشان به سکه و طلا، همچنین اقدام به انتقال سرمایه‌های خود به کشورهای همسایه از جمله ترکیه کرده‌اند.

داده‌های مربوط به بازار طلا و سکه حاکی از افزایش نسبتا پیوسته ارزش آنها از ابتدای اعتراضات سراسری جاری است.

XS
SM
MD
LG