لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۴

کانون عالی شوراهای اسلامی کار ایران: نرخ سبد معیشت خانوار ۱۱ میلیون و ۴۷۹ هزار تومان است


کارگران شرکت آذرآب اراک در اعتراض به وضعیت صنفی خود سفره خالی پهن کرده‌اند. آرشیو
کارگران شرکت آذرآب اراک در اعتراض به وضعیت صنفی خود سفره خالی پهن کرده‌اند. آرشیو

محاسبات کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار ایران نشان می‌دهد نرخ سبد معیشت خانواده‌های کارگری در کشور باز هم افزایش یافته است.

به گزارش روز پنجشنبه ۱۳ آبان خبرگزاری کار ایران، ایلنا، این محاسبه که توسط فرامرز توفیقی رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور انجام شده حاکی است «نرخ سبد معیشت خانوار در مهر ماه به ۱۱ میلیون و ۴۷۹ هزار تومان رسیده» است.

بنا بر این گزارش، «درصد پوشش دستمزد در مهر ماه به ۳۵.۳۶ درصد رسیده» است؛ یعنی «حداقل دستمزد، کمتر از ۴۰ درصد از هزینه‌ سبد معیشت را پوشش می‌دهد و برای ۱۰.۶ روز از ماه کافی است.»

بر اساس این محاسبات، حداقل دستمزد و مستمری در ایران تنها «برای تأمین هزینه‌های خوراکی یک خانوار متوسط ۳.۳ نفره کفاف می‌دهد،» به شرط این که روزانه فقط «یک وعده غذای گرم» بخورند و دو وعده دیگر را «سردستی» با غذای سرد سپری کنند.

فرامرز توفیقی، لایحه دولت مبنی بر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را موجب «سودهای کلان» چندین برابری برای «خواص» دانسته و پرسیده است: «آیا جامعه کارگری تاب‌آوری یک شوک‌درمانی دیگر را دارد؟»

ایلنا همچنین به نقل از احسان سلطانی، کارشناس اقتصادی، به افزایش ۲۰ درصدی بهای کالا و خدمات در شش ماه گذشته (اردیبشهت تا مهر) اشاره کرد و نوشت: «در این مدت قیمت دلار ۲۵ درصد رشد» داشت.

سلطانی با بیان این که «حذف ارز دولتی و وعده دادن یارانه هیچ کمکی به معیشت مردمان فرودست نمی‌کند»، عنوان کرد: «با قیمت دلار کنونی» در سال پیش رو «نرخ تورم بالای ۳۰ درصد خواهد بود» و «پس از آن نیز نرخ‌های تورم بالا در انتظار اقتصاد ایران است.»

بر اساس یک گزارش، حمیدرضا حاجی بابایی،‌ رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، از نیاز حدود ۴۰ میلیون نفر از جمعیت کشور به کمک فوری خبر داده است.

فرشاد مومنی، اقتصاددان، نیز گفته است نگاه امنیتی به مسئله فقر در این کشور موجب شده است گفت‌وگو درباره آن ممکن نباشد.

نوید جمشیدی، روزنامه‌نگار، هم در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفته است بی‌توجهی مسئولان ایران به حل مشکلات اقتصادی موجب به هم پیوستن تجمع‌های اعتراضی خواهد شد و کلیت جمهوری اسلامی را نشانه خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG