لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۵

عضو اتاق بازرگانی تهران: حذف دلار از اقتصاد ایران ناممکن است


آرشیو
آرشیو

یک عضو اتاق بازرگانی تهران می‌گوید حذف دلار از مبادلات اقتصادی ایران غیرممکن است، چرا که به گفته او «همه چیز ما به دلار است.»

پیش‌تر، سیدرضا فاطمی، وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران گفته بود «به جد دنبال حذف قیمت دلاری هستیم.»

به گزارش ایلنا، مهراد عباد، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در واکنش به اظهارات آقای فاطمی در مورد برنامه ریزی برای حذف دلار از مبادرات ارزی ایران گفت دلار ارزی قدرتمند در عرصه جهانی است و بخش زیادی از مبادلات اقتصادی جهان با دلار است.

آقای عباد افزود حتی با وجود ممنوعیت سفارش به دلار از سال ۹۶، دولت ایران همچنان آمار و اطلاعات را بر اساس نرخ دلار ارائه می‌دهد.

اظهار نظر وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در مورد حذف دلار از اقتصاد ایران در حالی است که بهای دلار در بازارهای ایران روز سه‌شنبه ۲۷ مهر با ۲۵۹ تومان افزایش، به ۲۷ هزار و ۳۴۰ تومان رسید.

بنا بر گزارش مشترک سازمان برنامه و بودجه و معاونت امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه تحت عنوان «برآورد بدهی‌های دولت ایران به بخش‌های مختلف در دوره ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۶ تحت دو سناریوی رفع تحریم‌های اقتصادی و تداوم تحریم‌ها» که صدای آمریکا به آن دسترسی پیدا کرده است، در صورت ادامه تحریم‌ها دولت ایران در سال ۱۴۰٣ به مرز ورشکستگی می‌رسد.

بر اساس این گزارش، چنان‌چه تحریم‌ها ادامه پیدا کند، نرخ دلار تا پایان دولت بعدی در سال ۱۴۰۴ به ۱۰۰ هزار تومان و در سال ۱۴۰۶ به ۲۸۴ هزار تومان خواهد رسید. حتی اگر تحریم‌ها هم لغو شود، باز هم نرخ دلار در سال ۱۴۰۶ به بالای ۵۵ هزار تومان خواهد رسید.

XS
SM
MD
LG