لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۱

مرکز آمار ایران: نرخ تورم سالانه با چهار دهم درصد کاهش به ۴۵.۴ رسید


آرشیو
آرشیو

مرکز آمار ایران تورم سالانه مهر ۱۴۰۰ را با وجود چهار دهم درصد کاهش، ۴۵.۴ درصد اعلام کرد. نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن را نشان می‌دهد.

بنا بر اطلاعات ارائه‌ شده توسط مرکز آمار ایران، هر سه نرخ تورم ماهانه، سالانه، و نقطه‌ای کم شده و نرخ تورم ماه مهر با ۴.۵ درصد کاهش به ۳۹.۲ درصد رسیده است.

گزارش مرکز آمار ایران، در شهریور ماه نشان می‌داد تمامی شاخص‌های تورم رشد داشت و تورم سالانه با شش دهم درصد افزایش نسبت به ماه پیشین به ۴۵.۸ رسیده بود.

تازه‌ترین اطلاعات مرکز آمار ایران در روز شنبه یکم آبان نشان می‌دهد خانواده‌ها در مهر سال ۱۴۰۰ با وجود کاهش تورم، برای تهیه ملزومات خود همچنان ۳۹.۲ درصد بیشتر از زمان مشابه در سال گذشته پول پرداخته‌اند.

جدول شاخص قیمت‌ها که خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران منتشر کرده، روند افزایشی قیمت‌ها در مهر ماه را نشان می‌دهد.

شاخص قیمت کالاها در ایران
شاخص قیمت کالاها در ایران

بنا بر این گزارش، تورم نقطه‌ای مواد خوراکی، نوشیدنی و دخانیات در مهر ماه با وجود ۱.۱ درصد کاهش، به ۶۰.۵ درصد رسیده است اما خدمات و مواد غیرخوراکی ۵.۹ درصد کاهش داشته و به ۲۹.۵ درصد رسیده است.

حسین مهرزاد، روزنامه‌نگار در توییتی درباره روند افزایشی قیمت سیگار وینستون نوشته است: «اوایل امسال شد پاکتی ۷۰هزار تومن و در ادامه به پاکتی ۱۰۰ تومن هم رسید و بین ما فراق اوفتاد. تا ۲۰۰ تومن هم خبرشو داشتم و دیشب شنیدم شده پاکتی ۴۰۰ هزار تومان!»

بر اساس اطلاعات ارائه شده در این گزارش، تورم ماهانه با دو دهم درصد کاهش نسبت به شهریور، اکنون ۳.۷ درصد است. این رقم برای روستاییان ۴.۱ و برای شهرنشینان ۳.۶ درصد اعلام شده است.

درصد تغییر شاخص‌های قیمت
درصد تغییر شاخص‌های قیمت


در ماه گذشته نرخ تورم در هشت استان آذربایجان‌شرقی، کرمانشاه، کردستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، خراسان‌شمالی، و زنجان از مرز ۵۰ درصد عبور کرد و استان ایلام با نرخ ۵۳.۱ درصد بالاترین نرخ تورم دوازده‌ ماهه را به خود اختصاص داد.

XS
SM
MD
LG