لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۷

کاهش مصرف انواع پروتئین در ایران؛ متخصصان نسبت به سلامت ایرانیان ابراز نگرانی کردند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

همزمان با افزایش بی‌سابقه قیمت‌ها و کاهش شدید مصرف مواد پروتئینی در ایران، متخصصان تغذیه می‌گویند کمبود پروتئین، نسل‌های کنونی و آینده ایران را با خطر انواع بیماری‌ها روبرو کرده است.

مریم دادخواه متخصص تغذیه از واشنگتن در مصاحبه با صدای آمریکا گفت کاهش مصرف مواد پروتئینی مانند گوشت ماهی، مرغ و گوشت‌های قرمز به‌مرور باعث بروز سوء تغذیه در کودکان و ابتلای بزرگسالان به انواع بیماری‌ها خواهد شد.

او پروتئین‌ها را عامل اصلی تولید بسیاری از هورمون‌ها و آنزیم‌های بدن و زیربنای ساخت سلول‌های حیاتی دانست و افزود: کمبود این ماده حیاتی مانع از رشد مناسب قد و وزنی در کودکان و نوجوانان شده و تکامل آنها را به وقفه خواهد انداخت و نسلی ضعیف با مشکلات جسمی فراوان را به آینده کشور تحویل خواهد داد.

رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ گوشتی و ماهی ایران چندی پیش از کاهش چشمگیر خرید و فروش آبزیان خبر داد و گفت مردم دیگر توان خرید ماهی را ندارند و این محصول پروتئینی را هم از سفره‌های خود حذف کرده‌اند.

مسعود رسولی دبیر انجمن صنعت گوشت و مواد پروتئینی کشور هم ۳۰ اردیبهشت از کاهش سرانه مصرف گوشت قرمز به علت افزایش شدید قیمت خبر داده بود.

متخصصان می‌گویند میانگین جهانی سرانه مصرف گوشت ۳۰ کیلوگرم در سال است، در حالی که این رقم در ایران تنها ۵ کیلوگرم است و تداوم این روند می‌تواند به سوء تغذیه گسترده منجر شود.

احمد اسماعیل‌زاده مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت نیز بهمن ۱۴۰۲ با اشاره به کاهش مصرف شدید لبنیات در ایران نسبت به خطر ابتلا به پوکی استخوان به ویژه در میان کودکان و زنان باردار و شیرده هشدار داده بود.

XS
SM
MD
LG