لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۳

افزایش انتقادها از تخریب بناهای نوساز در زلزله کرمانشاه؛ بازداشت یک پیمانکار


بخشی از خانه های پروژه مسکن مهر که در زلزله تخریب شدند.
بخشی از خانه های پروژه مسکن مهر که در زلزله تخریب شدند.

در سومین روز پس از زلزله کرمانشاه، در حالیکه اعلام شده بیش از ۴۷۰ نفر در این حادثه جان باخته‌اند، انتقادها از ساخت و سازهای بی‌کیفیت و نامقاوم در برابر زلزله بالا گرفته است.

مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس ایران روز سه شنبه ۲۴ آبان به خبرگزاری ایلنا گفت که تعداد کشته‌های زلزله به ۴۷۴ نفر رسیده و زخمی‌های این حادثه نیز تا کنون بیش از ۹ هزار و ۳۰۰ نفر بوده است.

بیشتر کشته‌ها و زخمی‌ها مربوط به شهر سرپل ذهاب و روستاهای اطراف آن بوده است.

اعلام این آمار در حالیست که سازمان‌های امدادرسان اعلام کرده‌اند که تعدادی از کشته شدگان بدون مجوز پزشکی قانونی دفن شده اند و باید به آمار رسمی اضافه شوند.

ادامه انتقاد از ضعف کمک رسانی

همزمان، خبرنگاران حاضر در مناطق زلزله زده اعلام کرده‌اند که با وجود ورود دستگاههای مختلف به جریان کمک رسانی به زلزله زدگان، همچنان برخی از مناطق با کمبود چادر و وسایل گرمایشی مواجه است.

این کمبود در حالیست که دهها هزار نفر از ساکنان مناطق زلزله زده شبهای اخیر را بیرون از خانه و در فضای باز سپری کردند. بنا به اعلام استاندار کرمانشاه، حدود ۴۰ هزار واحد مسکونی ویران شده یا آسیب دیده‌اند.

در همین حال، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی اعلام کرد که برای بازسازی خانه‌ها و جبران خسارت‌ها، دولت ۲۸۱ میلیارد تومان کمک بلاعوض برای زلزله زدگان در نظر گرفته است.

شکایت از سازندگان بناهای نامقاوم

در سومین روز پس از زمین لرزه ۷.۳ ریشتری کرمانشاه، انتقاد از ساخت و سازهای بی کیفیت و ویران شدن بناهای نوساز در جریان این حادثه، ادامه یافت.

رئیس جمهوری ایران که یک روز قبل به منطقه سفر کرده بود در جریان جلسه ستاد مدیریت بحران به این موضوع اشاره کرد. او با بیان اینکه ساختمان‌های مسکن مهر سرپل ذهاب فروریخته اما خانه‌های دیگر نزدیک به آن سالم مانده است، ضمن انتقاد از این موضوع گفت: «البته در مواقع بحرانی جای گله گذاری و مچ گیری نیست.»

در همین رابطه، حشمت الله فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب نیز به شدت از سازندگان بیمارستان این شهر انتقاد کرد.

بیمارستان اسلام آباد غرب پس از زلزله کرمانشاه
بیمارستان اسلام آباد غرب پس از زلزله کرمانشاه

او از صدور حکم بازداشت از سوی مدعی العموم برای پیمانکار بیمارستان نوساز تخریب‌شده در اسلام‌آباد غرب خبر داد و گفت: «با توجه به اینکه بیمارستان تخریب شده در اسلا‌م‌آباد غرب به تازگی ساخته و افتتاح شده بود، شاهد بودیم که این بیمارستان در پی وقوع زلزله تخریب شد و این در حالی بود که بیمارستان امام خمینی با وجود قدمتی چندین دهه‌ای خسارتی جدی به خود ندید.»

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از آسیب دو بیمارستان سرپل‌ ذهاب و فاز توسعه بیمارستان اسلام آبادغرب در زلزله اخیر خبر داد و گفت که بیمارستان ۹۶ تختخوابی سرپل ذهاب به لحاظ ظاهری ۳۰ درصد آسیب دیده، اما از آنجا که سازه ساختمان دچار آسیب شده قابل استفاده نیست.

پیشتر، وزیر بهداشت نیز از خسارت‌های شدید به بیمارستان‌های نوساز در مناطق زلزله زده انتقاد کرده بود و خواستار ورود دستگاه قضایی برای پیگیری این موضوع شده بود.

در خبر دیگری نیز رئیس سازمان نوسازی مدارس اعلام کرده است که در جریان زمین لرزه اخیر حدود ۴۰۰کلاس درس در این مناطق تخریب شده و آسیب دیده است.

زمین لرزه استان کرمانشاه، یکشنبه شب، ۲۱ آبان در مرز ایران عراق رخ داد. نزدیک‌ترین شهر ایران به مرکز زلزله شهر ازگله کرمانشاه بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG