لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۸

زلزله ۷.۳ ریشتری مناطق مرزی عراق و ایران را لرزاند


تصاویر اولیه از ویرانی های زلزله در سرپرذهاب
تصاویر اولیه از ویرانی های زلزله در سرپرذهاب

سازمان زمین شناسی آمریکا روز یکشنبه ۲۱ آبان از وقوع زمین لرزه‌ای قدرتمندی با شدت ۷ و سه دهم در مقیاس ریشتر در شمال عراق خبر داد.

خبرگزاری‌های ایران تا یکشنبه شب شمار کشته‌شدگان را به نقل از استانداری کرمانشاه در این استان ۱۴۱ نفر گزارش کرده اند.همین گزارش ها تعداد زخمی ها را نیز ۱۷۰۰ نفر برآورد کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کانون زلزله ۳۲ کیلومتری حلبچه، حدود ۱۰۳ کیلومتری جنوب شرق سلیمانیه اقلیم کردستان، گزارش شده است.

اداره زمین شناسی آمریکا ابتدا شدت زمین لرزه را ۷ و دو دهم ریشتر اعلام کرده بود، اما بعدا آن را به ۷ و سه دهم ریشتر تغییر داد.

با این حال، مقام‌های عراقی قدرت این زلزله را ۶ و پنج دهم ریشتر اعلام کرده‌ و گفته‌اند در بغداد، پایتخت، هم احساس شده است.

رسانه های داخلی ایران نیز محل زلزله را در مرز عراق با استان کرمانشاه ایران و نزدیکی شهر ازگله این استان اعلام کردند.

شبکه خبر ایران نیز گفت این زمین لرزه در استان‌های غربی و مرکزی ایران حس شده و باعث قطع برق در برخی مناطق کرمانشاه شده است. گزارش هایی هم حاکیست که این زلزله حتی در اطراف تهران نیز احساس شده است.

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر اعلام کرد که زلزله موجب تخریب خانه های روستایی در پنج شهرستان از جمله سرپل ذهاب، گیلانغرب و قصر شیرین شده است.

برخی مراکز درمانی گنجایش مجروحان را ندارند.
برخی مراکز درمانی گنجایش مجروحان را ندارند.

تصاویری که در شبکه های مجازی منتشر شده نشان می دهد که شهروندان در برخی از مناطق استانهای غربی از جمله ایلام، کرمانشاه، کردستان و لرستان برای به سر رساندن شب در خیابانها چادر زدند. جمعیت زیادی هم دربیمارستان های مرکزی از جمله بیمارستان کرمانشاه به سر می برند.

کمیته بحران استان ایلام مدارس تمام مقاطع این استان برای روز دوشنبه ۲۲ آبان، تعطیل اعلام کرد. به دلیل خطرات احتمالی وقوع زلزله، تمامی مدارس استان کرمانشاه نیز تعطیل اعلام شد.https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG