لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۱

بهت و انتقاد از ویران شدن خانه‌های نوساز مسکن مهر در زمین لرزه کرمانشاه


امدادگر و سگ زنده یاب در میان ویرانه های مسکن مهر سرپل ذهاب
امدادگر و سگ زنده یاب در میان ویرانه های مسکن مهر سرپل ذهاب

زمین لرزه شدید در استان کرمانشاه علاوه بر ابراز همدردی با بازماندگان قربانیان و تلاش برای کمک رسانی، انتقادهای بسیاری را نیز متوجه ضعف و مقاوم نبودن پروژه مسکن مهر آن منطقه در برابر زمین لرزه کرد.

پروژه مسکن مهر که از طرح‌های اصلی دولت محمود احمدی نژاد برای رفع مشکل گرانی و کمبود خانه در ایران بود، با انتقادهایی از جمله نداشتن امکانات اولیه و دوری از شهر اصلی مواجه بود اما در پی زلزله یکشنبه شب ۲۱ آبان در مناطق مرزی استان کرمانشاه، مقاوم نبودن این خانه ها نیز به ایرادات پروژه اضافه شد.

تصاویر خبرگزاری‌های داخلی ایران نشان می‌دهد که ساختمان‌های مسکن مهر در شهر سرپل ذهاب، که همگی نوساز هستند به شدت آسیب دیده و غیرقابل سکونت شده‌اند. حتی برخی از این ساختمان‌ها کاملا ویران شده و ساکنان آن جان باخته‌اند.

ساکنان خانه های مسکن مهر سرپل ذهاب، سوگوار از دست دادن نزدیکان خود در زمین لرزه
ساکنان خانه های مسکن مهر سرپل ذهاب، سوگوار از دست دادن نزدیکان خود در زمین لرزه

در همین رابطه علی بیت الهی، رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به تخریب گسترده واحدهای مسکن مهر در کرمانشاه به ویژه سر پل ذهاب به خبرگزاری ایلنا گفت: «اینکه گفته می شود علت تخریب این واحدها، مجاورت انها با گسل است، درست نیست و کاملا رد می‌شود.»

او با تاکید بر اینکه علت اصلی تخریب واحدهای مسکن مهر فقدان ایمنی و مقاومت این ساختمان‌ها است، گفت: «در زلزله اخیر بجنورد هم شاهد تخریب جدی واحدهای مسکن مهر بودیم و زلزله کرمانشاه هم نشان داد که مسکن مهر این منطقه هم در برابر زلزله مقاوم نیست.»

این درحالیست که دولت آقای احمدی‌نژاد وعده داده بود که مسکن مهر با آخرین استانداردهای ساخت و ساز و با امکانات کامل ساخته و تحویل داده شود.

ویرانی شدید پروژه مسکن مهر در سرپل ذهاب
ویرانی شدید پروژه مسکن مهر در سرپل ذهاب

در دوره اول دولت احمدی نژاد، کارشناسان بررسی‌های لازم برای ساخت پروژه را انجام داده و طرح ساخت مسکن مهر با پیش بینی ۲۰ هزار واحد مسکونی به دولت بردند اما در جلسه هیات دولت، احمدی نژاد بدون بررسی و محاسبه، طرح کارشناسی شده را رد کرد و همانجا اعلام کرد که یک میلیون و ۵۰۰ هزار مسکن باید ساخته شود؛ یعنی ۷۵ برابر بیش از نظر کارشناسی.

نتیجه این تصمیم رئیس دولت نهم در اوایل ریاست جمهوری این بود که برخی از متقاضیان مسکن پس از سالها هنوز نتوانسته‌اند مسکن خود را تحویل بگیرند و برخی هم که تحویل گرفته‌اند آن را فاقد امکانات زندگی می‌دانند.

دولت روحانی نیز از منتقدان پروژه مسکن مهر بوده است و بارها اعلام کرده که پروژه برای تحویل به متقاضیان نیازمند اصلاح اساسی است.

حال مشخص شده است که برخی از این خانه‌ها علاوه بر اینکه امکانات مناسبی ندارند، در برابر زلزله نیز مقاوم نیستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG