لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

سیر نزولی بهای ارز و طلا، با کاهش نرخ دلار


رئیس اتحادیه طلا و جواهر ایران:قیمت سکه و طلا به پایین ترین حد خود رسیده... هیچ گونه حبابی در قیمتها وجود ندارد...

در ساعت های بعد از ظهر روز پنجشنبه روند پیش روی نرخ طلا و ارز که در ساعت های اولیه همین روز سیر صعودی یافته بود، بار دیگر حرکتی کاهشی درپیش گرفت.

روند حرکت نرخ طلا در نخستین ساعتهای روز پنجشنبه، در ایران سیر صعودی یافته بود که به نوشته اقتصاد آنلاین این روند صعودی در داخل کشور همگام با افزایش قیمت اونس جهانی طلا بود که ظرف ۱۰ دقیقه تا ۶۰ دلار افزایش یافت و در بازار داخلی نیز قیمت سکه تمام را تا ۴۰ هزار تومان افزایش داد.

در ساعت های اولیه امروز، قیمت سکه تمام با ۱۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل بار دیگر از یک میلیون تومان گذشت و به یک میلیون و ۸۰ هزار تومان رسید. قیمت دلار نیز به همین صورت با افزایش ۱.۳ درصدی به ۳۱۰۰ تومان رسید.

به گزارش خبرگزاری ایسنا این روند ساعاتی بعد سیر نزولی درپیش گرفت و بار دیگر قیمت سکه تمام طرح جدید به زیر یک میلیون بازگشت و با ۸،۳۷ درصد کاهش نسبت به ساعت های اولیه روز به ۹۹۶ هزار و ۵۰۰ تومان کاهش یافت. قیمت دلار نیز با حدود یک درصد کاهش به ۳۰۷۰ تومان رسید.

کاهش نگرانی از جنگ سوریه و کاهش قیمت طلا
محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت علت کاهش قیمت ارز و سکه و طلا را ناشی از سیاست های جهانی و سیاست های داخلی کشور دانست. به گفته او با عقب نشینی آمریکا و کاهش نگرانی ها در منطقه از بروز جنگ با سوریه ارزش دلار بالا رفت و از آنجا که بالا رفتن ارزش دلار سبب کاهش قیمت جهانی طلا می شود، این امر بر بازار داخلی نیز تاثیر گذاشته است.

کاهش متقاضی در بازار داخلی و سوق نقدینگی به سوی تولید
محمد کشتی آرای دلیل دیگر کاهش قیمت سکه و طلا در بازار داخلی را کم شدن متقاضی خرید دانست. به گفته او در هنگام سیر نزولی قیمت ها، متقاضیان از خرید سکه خودداری می کنند و این خود عامل دیگری برای کاهش نرخ سکه در بازار داخلی می شود.
او با تاکید بر این که قیمت سکه و طلا در حال حاضر به پایین ترین حد خود رسیده گفت اما هیچ گونه حبابی در قیمت ها وجود ندارد وروند کاهشی قیمت سکه هم پا به پای قیمت طلا وارز در بازار های جهانی در حرکت است.

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر معتقداست با کاهش ۲۸ درصدی نرخ سکه و طلا در ۶ ماه گذشته انگیزه ای برای سرمایه گذاری در این بخش وجود ندارد. به پیش بینی او از همین رو نقدینگی به سوی سرمایه گذاری در بخش های تولیدی، بانک ها و بخش های موفق سوق خواهد یافت و سرمایه گذاری در بخش سکه و طلا با ضرر و زیان همراه خواهد بود. با این حال او تاکید کرد که وضعیت بازار سکه و طلا قابل پیش بینی بلند مدت نیست و تنها می توان بر اساس وضعیت روزانه آن را تحلیل کرد.

محمد کشتی آرای سیاست های داخلی کشور را نیز بر تعیین قیمت ارز و بالارفتن ارزش ریال موثر دانست هرچند که به گفته او نرخ طلا در بازار داخلی تابع نرخ آن در بازار جهانی است.
XS
SM
MD
LG