لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۸

نوسان دلار و « سهمیه بندی ارز » در ایران


در ادامه نوسان قیمت در بازار ارز ایران ، قیمت دلار روز شنبه۲۱ مرداد ماه ، به ۲۱۳۳ تومان رسید. وب سایت اتحادیه طلا ، جواهر و صرافان تهران با اعلام نرخ تازه دلار،ازکاهش ۳۰ تومانی آن نسبت به پنج شنبه هفته گذشته خبر داد.

هم زمان به گزارش خبرگزاری مهر « با اعلام اینکه قیمت ارز مرجع قرار نیست افزایش یابد، قیمت دلار در بازار رو به کاهش نهاده و چند روزی است که آرامش را تجربه می کند. »

این خبرگزاری با اشاره به ثاتیر نوسانات ارزی بر زندگی بازرگانان اعلام کرد : « این تجار و فعالان اقتصادی هستند که این فضا را سم مهلکی بر فعالیت های اقتصادی خود می دانند و معتقدند که دولت باید هر چه سریعتر به صورت رسمی و با صدور اطلاعیه ای شرایط را شفاف کند.»

بر اساس این گزارش« بسیاری از بانکهای از دریافت اسناد تجار و متقاضیان ارز دولتی سر باز می زنند و در مقابل مشتریان این جمله را می گویند که فعلا باید چند روزی صبر کنند تا تکلیف ارز ۱۲۲۶ تومانی مشخص شود.»

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی یک هفته قبل در ۱۳ مرداد ماه اعلام کرد که نرخ ارز مرجع را تا ۱۰ روز اعلام خواهد کرد ، اما برخی از مقامات ارشد اقتصادی دولت از جمله مهدی غضنفری، وزیر صنعت ، معدن و تجارت و محمد رضا فرزین دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها و رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی ، با تکذیب اظهارات رئیس کل بانک مرکزی ، به صراحت بیان کردند که دولت برنامه ای برای تغییر در نرخ ارز مرجع ندارد .

تاکید دولت بر تک نرخی کردن ارز

شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی روز جمعه ۲۰ مرداد در تازه ترین گفت و گوی خود با خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا ) « اولویت نخست و بهینه » دولت را « تک نرخی کردن ارز » عنوان کرده است . وی با تایید این موضوع که « امروز در بازار ارز کشور بازار موازی هم ایجاد شده » به « ایسنا » گفته است:
« وقتی از تک نرخی صحبت می کنیم منظور ما نرخ های موجود در بازار موازی نیست.»
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود :
« باید طرحی ارائه شود که به سمت تک نرخی شدن ارز حرکت کنیم و نرخ های حبابی و برآمده از برخی محدودیت ها تعدیل شود.»

« یارانه ارزی » یا « سهمیه بندی ارزی » ؟

در حالی که به نظر می آید دولت برنامه ای برای بازار ارز داخلی ندارد ، محمدرضا پورابراهیمی ، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی روز شنبه ۲۱ مرداد ماه ، در گفت و گو با خبرگزاری فارس پیشنهاد اختصاص یارانه ارزی برای کالاهای اساسی را داده است .
احمد محمد زاده ، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران نیز ، با اشاره به این که «عرضه ارز با محدودیت روبرو است » به خبرگزاری فارس گفته است : « در این شرایط مدیریت تقاضا و مدیریت واردات یک ضرورت است.
این عضو هیات نمایندگان اتاق ایران خواستار سهمیه بندی ارز از سوی دولت شده است.
XS
SM
MD
LG