لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۹

بازداشت خبرنگار واشنگتن پست و سه خبرنگار دیگر در ایران


جیسون رضائیان خبرنگار ایرانی-آمریکایی روزنامه واشنگتن پست
جیسون رضائیان خبرنگار ایرانی-آمریکایی روزنامه واشنگتن پست

کمیته حمایت از خبرنگاران می‌گوید هم اکنون علاوه بر چهار خبرنگار خارجی که روز سه‌شنبه بازداشت شده‌اند، ۳۵ خبرنگار و روزنامه‌نگار دیگر هم در ایران زندانی هستند.

یکی از مقام‌های قضایی ایران بازداشت خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در تهران را تأیید کرده است. بنابر گزارش‌ها جیسون رضائیان، خبرنگار واشنگتن پست که تابعیت آمریکایی دارد، همراه با دو خبرنگار آمریکایی دیگر و نیز همسر ایرانی‌اش، اکنون در تهران در بازداشت بسر می‌برد.

واشنگتن پست روز جمعه نوشت از دلیل بازداشت این خبرنگاران و نهادی که آنها را بازداشت کرده اطلاعی ندارد، اما «عمیقاً نگران سلامتی و سرنوشت آنهاست.»

غلامحسین اسماعیلی مدیرکل دادگستری استان تهران روز شنبه در نخستین اظهارنظر رسمی گفت آقای رضائیان برای پاسخ به چند پرسش بازداشت شده و اطلاعات بیشتر در این باره بزودی منتشر می‌شود.

آقای اسماعیلی همچنین به خبرگزاری ایرنا گفت «نیروهای امنیتی ایران نسبت به هر حرکت دشمن هوشیارند»؛ وی به اتهام احتمالی جیسون رضائیان و دو خبرنگار دیگر، که نامی از آنها ذکر نشده، اشاره‌ای نکرد.

وزارت امور خارجه ایالات متحده گفته است از بازداشت خبرنگاران آگاه است، ولی به دلیل حفظ حریم شخصی آنها، اظهار نظری نمی کند.

روزنامه واشنگتن پست و کمیته حمایت از خبرنگاران، بازداشت شدگان را جیسون رضائیان و همسرش یگانه صالحی، خبرنگار روزنامه نیشن چاپ امارات متحده عربی معرفی کرد. دو خبرنگار آمریکایی دیگر هنوز شناسایی نشده‌اند، ولی گفته می‌شود به عنوان روزنامه‌نگار و عکاس آزاد کار می‌کنند.

جیسون رضائیان ۳۸ ساله از سال ۱۳۸۸ به عنوان خبرنگار در ایران فعال است و تابعیت دوگانه ایرانی–آمریکایی دارد. ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد.

داگلاس جِل، سردبیر سرویس خارجی روزنامه واشنگتن پست در بیانیه‌ای نوشت: «گزارش‌های موثقی درباره بازداشت جیسون رضائیان و همسرش دریافت کرده‌ایم. آنها شامگاه سه‌شنبه در تهران بازداشت شده‌اند. خبر بازداشت این دو نفر، ما را شگفت‌زده کرده و ما نگران سلامتی این دو نفر و دو خبرنگار بازداشتی دیگر در تهران هستیم. جیسون، خبرنگار ما در تهران، گزارشگری باتجربه و آگاه است که کارش قابل احترام بوده و باید از وی محافظت شود.»

کمیته حمایت از خبرنگاران، که مقر آن در شهر نیویورک است، به بازداشت این خبرنگاران در تهران اعتراض کرده است. شریف منصور، رئیس کمیته خاورمیانه و شمال آفریقا، از مقامات ایرانی خواسته تا بی‌درنگ علت بازداشت این چهار خبرنگار خارجی را توضیح دهند؛ و خواهان آزادسازی فوری آنها شده است. وی همچنین گفته «ایران در مورد رفتار با روزنامه نگاران زندانی سابقه بسیار بدی دارد. ما دولت ایران را مسئول امنیت جان خبرنگاران می‌دانیم.»

به گزارش کمیته حمایت از خبرنگاران علاوه بر این چهار نفر، ۳۵ خبرنگار و روزنامه نگار دیگر هم در ایران زندانی هستند.

XS
SM
MD
LG