لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۳

گزارشگران بدون مرز: ایران یکی از پنج زندان بزرگ روزنامه‌نگاران


سازمان گزارشگران بدون مرز، در آخرین اطلاعیه‌ای که منتشر کرد، ایران را یکی از پنج زندان بزرگ روزنامه‌نگاران در جهان دانست.

در اطلاعیه این سازمان بین المللی مدافع آزادی بیان که روز چهارشنبه منتشر شد، آمده است که یک سال پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، هنوز پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در عرصه آزادی اطلاع‌رسانی در ایران رخ نداده است.

گزارشگران بدون مرز از حسن روحانی خواسته است تا به وعده های انتخاباتی خود در این زمینه عمل کند.

در این اطلاعیه آمده که ۵۸ روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس در ایران زندانی هستند که ۲۵ نفر از آنها از زمان روی کار آمدن دولت جدید بازداشت و زندانی شده‌اند. همچنین ۱۴ رسانه هم از یک سال پیش به این طرف، به شکل موقت یا دائم توقیف شده‌اند.

نام چند روزنامه نگار از جمله احمد زیدآبادی، حشمت الله طبرزدی، مسعود باستانی و کیوان صمیمی که پس از انتخابات بحث‌برانگیز سال ۱۳۸۸ بازداشت شده‌اند، در بیانیه اخیر گزارشگران بدون مرز دیده می‌شود.

گزارشگران بدون مرز همچنین می‌گوید آزارهای قضایی زنجیره‌ای روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در ایران همچنان ادامه دارد که بازداشت سراج الدین میردامادی و مهناز محمدی، و همینطور بازجویی نرگس محمدی، از نمونه‌های آن است.

همزمان با انتشار این گزارش، روز چهارشنبه صادق زیباکلام، استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی، در صفحه فیسبوک شخصی‌اش از محکومیت خود در دادگاه انقلاب خبر داد. آقای زیباکلام یکی از دلایل محکومیتش را نامه‌نگاری با حسین شریعتمداری، مدیرمسئول و نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان، و نیز با حمید رسایی، نماینده مجلس، در رابطه با پرونده هسته‌ای ایران عنوان کرده است.

آقای زیبا کلام همچنین نوشته است که دادستان تهران او را به‌ دلیل طرح این سئوال که «هسته‌ای چه حاصلی برای مملکت داشته؟» به یک سال حبس، و به خاطر انتقاد از روند دادگاه اختلاس سه هزار میلیارد تومانی و احکام آن به شش ماه حبس تعزیری محکوم کرده است .

از سوی دیگر به گزارش وبسایت کلمه٬ محکومیت مریم شفیع‌پور، از فعالان دانشجویی در دادگاه تجدیدنظر به ۴ سال حبس تعزیری کاهش یافت. پیش از این شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب٬ خانم شفیع‌پور را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام به ۷ سال زندان محکوم کرده بود.

گزارشگران بدون مرز در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات در سال ۲۰۱۴، از میان ۱۸۰ کشور جهان، رتبه ۱۷۳ را به ایران داده است.
  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG