لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۹

پس از هشت سال؛ سفیر جمهوری اسلامی عازم امارات متحده عربی می‌شود


روابط جمهوری اسلامی ایران و امارات متحده عربی پس از توافق بین ایران و عربستان رو به بهبودی است.
روابط جمهوری اسلامی ایران و امارات متحده عربی پس از توافق بین ایران و عربستان رو به بهبودی است.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، سه‌شنبه ۱۵ فروردین، «رضا عامری» را بعنوان سفیر ایران در امارات معرفی کرد.

این انتصاب در حالی صورت گرفته است که جمهوری اسلامی حدود هشت سال است در امارات متحده عربی سفیر نداشته و عامری نخستین سفیر پس از این دوران است. امارات متحده عربی سیف محمد عبید الزعابی سفیر پیشین خود را در تابستان سال گذشته به تهران بازگردانده بود. او از سال ۲۰۱۱ سفیر امارات در تهران بود.

رضا عامری سفیر تازه جمهوری اسلامی در امارات متحده عربی
رضا عامری سفیر تازه جمهوری اسلامی در امارات متحده عربی

پس از حمله به سفارت عربستان در سال ۱۳۹۴ بود که روابط دیپلماتیک میان جمهوری اسلامی و برخی از کشورهای عربی از جمله امارات و بحرین تیره و پرتنش شد. امارات در حمایت از عربستان سعودی سطح روابط خود با ایران را کاهش داد و سفیر خود را از تهران فراخواند.

آخرین سفیر ایران در امارات محمد رضا فیاض بود که در اواخر سال ۱۳۹۴ به ایران بازگشت و پس از آن سطح روابط دیپلماتیک ایران در امارات در سطح کاردار ادامه پیدا کرد.

با توافق میان ایران و عربستان برای از سرگیری روابط که اواخر سال قبل روی داد، توافقاتی نیز بین ایران و امارات صورت گرفت. علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی که نماینده جمهوری اسلامی در مذاکره و توافق با عربستان بود، چند روز پس از توافق عازم امارات شد و با مقام‌های ارشد این کشور ملاقات کرد.

پیشتر علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در مصاحبه‌ای از انتصاب سفیر جمهوری اسلامی در امارات خبر داده بود. رضا عامری که قرار است بعنوان سفیر جمهوری اسلامی به امارات اعزام شود و در حال حاضر مدیر کل ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه را برعهده دارد، پیش از این سفیر ایران در کشورهای الجزایر، سودان و اریتره بوده است.

XS
SM
MD
LG