لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۰

نتیجه دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان در پکن؛ بازگشایی سفارت‌خانه‌ها و تسهیل صدور روادید


وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی در چین با هم برای نخستین بار بعد از هشت سال دیدار کردند.
وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی در چین با هم برای نخستین بار بعد از هشت سال دیدار کردند.

دیدار وزاری خارجه دو کشور همسایه در پکن با صدور بیانیه‌ای به پایان رسید تا روند برقراری روابط دو کشور تسریع شود.

طبق بیانیه مشترکی که جمهوری اسلامی ایران و عربستان امضا و منتشر کردند دو طرف توافق کردند نمایندگی‌های دو کشور طی زمان مورد توافق، بازگشایی شود و اقدامات لازم را برای گشایش سفارت‌خانه‌های دو کشور در ریاض و تهران و سرکنسولگری‌های این دو کشور در جده و مشهد صورت دهند.

بر همین اساس مقرر شده است تا هماهنگی‌های لازم برای از سرگیری پروازها و تسهیل اعطای روادید برای شهروندان دو کشور از جمله روادید عمره، صورت گیرد. همچنین وزیر امور خارجه عربستان به دعوت از وزیر امور خارجه ایران برای سفر به عربستان سعودی و برگزاری نشست دو جانبه در ریاض تاکید کرد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی که برای دیدار با همتای عربستانی خود به چین سفر کرده است، صبج پنج شنبه، ۱۷ فروردین با فیصل بن فرحان دیدار و گفت و گو کرد. این دیدار در ادامه توافقی است که پیش از نوروز بین ایران و عربستان برای برقراری دوباره روابط صورت گرفت.

طبق گزارش خبرگزاری ایرنا، دیدار سه جانبه‌ای نیز با حضور وزرای خارجه جمهوری اسلامی، عربستان و چین امروز برگزار شد.

دیدار وزرای عربستان و جمهوری اسلامی ایران در راستای «اجرایی کردن بندهای توافق اخیر بین دو کشور و انجام مقدمات تبادل سفرا» خواهد بود.

روزنامه سعودی شرق الاوسط به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که حسین امیرعبداللهیان و فیصل بن فرحان، وزرای خارجه ایران و عربستان، پیش از این سه بار باهم گفت‌وگوی تلفنی داشته‌اند.

به گفته این منابع، انتخاب چین به عنوان مکان این دیدار، در امتداد «نقش مثبت پکن در دستیابی به توافق و تسهیل ارتباطات بین دو کشور» بوده است.

تهران و ریاض از دی ماه ٩٤ پس از حمله حامیان حکومت ایران به مراکز دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد، روابط دیپلماتیک خود را قطع کردند.

دو کشور ١٩ اسفند با وساطت چین برای از سرگیری روابط توافق کردند.

جیک سالیون مشاور امنیت ملی کاخ سفید پیشتر این توافق را «مثبت» ارزیابی کرد و گفت که این توافق در راستای سیاست کاهش تنشِ آمریکا در منطقه است.

XS
SM
MD
LG