لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۷

۲۰۴ گودال پرخطر در تهران؛ دادستانی: مردم ساختمان‌های فرسوده را شناسایی کنند


تهران. آرشیو
تهران. آرشیو

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از تشکیل «قرارگاه ایمنی کالبدی» به دستور شهردار تهران و با هدف «ارتقای ایمنی شهری» کلانشهر تهران خبر داده است.

علی نصیری با اظهار اینکه «ایمن‌سازی ۲۰۴ گود پرخطر در تهران» از جمله «اهداف مهم» سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران است، درباره علت بروز حوادث خطرناک ناشی از «گودها» گفته است: دلیل اصلی آن «نواقصی است که در قوانین و ضوابط موجود است.»

روزنامه «همشهری» چاپ تهران در شماره روز شنبه بیست و یکم خردادماه با بیان اینکه «گودال‌های عمیق رها شده خطرناک» در اغلب مناطق پایتخت هستند، نوشته است: «چه در شمال شهر و چه در جنوب شهر، «گود‌هایی با عمیق بیش از ۳۰ متر» دیده می‌شود که می‌توانند هر آن «خسارتی جبران‌ناپذیر» را رقم بزنند.»

پس از واقعه مرگبار ساختمانی «متروپل آبادان» در هفته‌های اخیر، گزارش‌ها از «موارد ناایمن شهری» افزایش یافته است.

دو خردادماه بر اثر فرو ریختن برج دوقلوی «متروپل» در مرکز شهر آبادان،‌ دست‌کم ۴۱ شهروند جان باختند،‌ بیش از ۸۰ نفر زخمی و برخی نیز بر اساس اعلام خانواده و یا بستگانان «مفقود» شدند.

روزنامه همشهری در ادامه به‌طور نمونه آورده است که در منطقه یک شهرداری تهران و در خیابان جبلی، مالک و سازنده‌ای «بدون اخذ پروانه ساختمانی»، اقدام به ایجاد یک «گودِ پرخطر» کرده است؛ موضوعی که بنا ‌به «عدم‌ایمنی و خطرآفرینی برای املاک مجاور»، باید با «حکم قضایی» تعیین تکلیف شود.

به‌گفته شهردار منطقه یک تهران، ساختمان مجاور این گود، دچار انحراف شده و «باید با دستور دادستانی این ساختمان تخلیه و گود نیز تعیین تکلیف شود»، هرچند علاوه بر این، «گود اژدری» هم یکی دیگر از «گود‌های پرخطر» این منطقه به‌حساب می‌آید.

حمیدرضا حاجوی با اظهار اینکه «گزارش رسمی» اقدامات این گود نیز باید از «شرکت ذی‌صلاح» که زیر مجموعه حوزه معاونت شهرسازی اداره کل معماری ساختمان است دریافت شود، خواستار آن شد که «گود اژدری» از نظر «بحرانی» هم مورد بررسی قرار گیرد.

غلامعباس ترکی، معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادستان کل کشور، گفته است این معاونت برای دریافت گزارش‌های مردمی پیرامون شناسایی مراکز و ساختمان‌های ناایمن آمادگی دارد. وی از مردم خواسته است ساختمان‌های کهنه و فرسوده را شناسایی و گزارش کنند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG