لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۳

تجمع کارگران معدن طرزه در دامغان برای سومین روز متوالی


تجمع کارگران ساختمانی مقابل مجلس (آرشیو)
تجمع کارگران ساختمانی مقابل مجلس (آرشیو)

شماری از کارگران معدن زغال‌سنگ طرزه، واقع در شهرستان دامغان، روز دوشنبه دوم اسفندماه برای سومین روز متوالی یک تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این تجمع مقابل ساختمان ستاد مرکزی شرکت زغال سنگ البرز شرقی در شاهرود برگزار شد و کارگران معترض خواسته‌های صنفی و معیشتی خود را مطرح کردند.

این کارگران نسبت به نحوه مدیریت شرکت‌ پیمانکار، عدم دریافت مطالبات خود و شرایط «نامناسب» کاری اعتراض دارند و نیز خواستار تغییر وضعیت شغلی و قراردادهایشان هستند.

گروهی از این کارگران معدن به خبرگزاری ایلنا گفتند: «سالها است که ما پیشنهاد تبدیل وضعیت قرارداد از حالت پیمانکاری را مطرح می‌کنیم، اما به جای رفع این مشکل، قرارداد کارگران را با پیمانکاران تمدید می‌کنند.»

این کارگران در ادامه توضیح دادند که شرکت البرز شرقی قرارداد خود را با پیمانکاری تمدید می‌کند که سابقه خوبی در رعایت مسائل مربوط به ایمنی کار و مهیا کردن سایر تجهیزات ندارد.

یکی از کارگران معترض نیز با اشاره به شرایط کاری سخت معدن‌کاران گفت انتظار کارگران معدن این است که مسئولان تصمیماتی اتخاذ کنند که جان و مال کارگران در امان باشد.

اردیبهشت‌ماه امسال دو تن از کارگران معدن زغال‌سنگ طرزه بر اثر ریزش سقف تونل شماره ۴۲ این معدن جان خود را از دست دادند.

علاوه بر پایین‌بودن دستمزد کارگران در ایران٬ فعالان کارگری همواره از «عدم رعایت استانداردهای ایمنی محیط کار» از سوی کارفرمایان نیز انتقاد می‌کنند.

طی یک سال اخیر شمار زیادی از کارگران معادن مختلف در ایران دست به برگزاری تجمعات اعتراضی زده‌اند که از جمله می‌توان به اعتراض‌های کارگران معدن آسمینون در شهرستان منوجان، تجمع کارگران مجتمع مس سونگون در ورزقان و اعتراض کارگران بیکارشده معدن طلای آق‌دره اشاره کرد.

بر اساس گزارش سازمان «مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران» در سال ۲۰۲۱ میلادی بیش از ۲۵۰۰ تجمع اعتراضی از سوی کارگران، معلمان، بازنشستگان و فعالان مدنی در ایران برگزار شد.

XS
SM
MD
LG