لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۴

توقف فروش نفت ایران به شرکت های بریتانیایی و فرانسوی


Iranian pipeline (file photo)
Iranian pipeline (file photo)

ایران فروش نفت به شرکت های بریتانیایی و فرانسوی را متوقف کرده است. وبسایت وزارت نفت ایران ضمن اعلام این خبر در روز یکشنبه اعلام کرد که اقدام اخیر گامی تلافی جویانه علیه تحریم های کشورهای اروپایی علیه صنعت نفت ایران است.

این وبسایت به نقل از علیرضا نیکزاد، یک سخنگوی وزارت نفت ایران می گوید: «صادرات نفت خام به شرکت های بریتانیایی و فرانسوی متوقف شده است... ما در حال فروش نفت خود به مشتریان جدید هستیم.»

اتحادیه اروپا در ماه ژانویه تصمیم گرفت به دلیل برنامه بحث انگیز هسته ای ایران، واردات نفت خام این کشور را از اول ماه ژوئیه –شش ماه بعد- متوقف کند. غرب می گوید برنامه هسته ای ایران با هدف دستیابی به سلاح اتمی است. ایران این اتهام را رد می کند.
وزیر نفت ایران در اوایل فوریه از قصد خود برای توقف فروش نفت به «برخی» کشورهای اروپایی خبر داده بود.

کمیسیون اروپایی هفته گذشته گفته بود که اگر ایران صادرات نفت را متوقف کند، اتحادیه اروپا با کمبود نفت مواجه نمی شود زیرا ذخیره نفت کافی برای مصرف حدود ۱۲۰ روز را دارد.
در نیمه فوریه برخی منابع صنعتی به رویترز گفتند که خریداران عمده نفت ایران در اروپا ماه ها پیش از آغاز اجرای تحریم های اتحادیه اروپا خرید نفت ایران را تا بیش از یک سوم یعنی بیش از ۳۰۰ هزار بشکه در روز، کاهش می دهند.

شرکت توتال فرانسه در حال حاضر خرید نفت از ایران را متوقف کرده و آنگونه که منابعی در بازار نفت گفته اند شرکت رویال داچ شل نیز خرید نفت مایحتاج خود از ایران را به شدت کاهش داده است.
در میان کشورهای اروپایی، یونان که زیر بار قرض خم شده، بیش از همه در این میان آسیب می بیند.

رویترز می گوید ایران در سال ۲۰۱۱ بیش از ۷۰۰ هزار بشکه در روز به اتحادیه اروپا و ترکیه نفت می داد.

در آغاز سال ۲۰۱۲ واردات نفت اتحادیه اروپا از ایران به حدود ۶۵۰ هزار بشکه در روز تنزل یافت زیرا برخی مشتری ها با پیش بینی تحریم های اتحادیه اروپا، از مراوده با ایران عقب نشستند.

عربستان سعودی از آمادگی خود برای جبران نبود نفت ایران در بازار خبر داده است. این پیشنهاد ریاض با انتقاد ایران همراه بود.
تهران می گوید خودداری اروپا از خرید نفت ایران هیچ تاثیری بر فروش این کالا در ایران ندارد و هشدار داد که هرگونه تحریم نفت ایران بهای نفت خام در بازارهای بین المللی را بالا می برد.

هفته گذشته پس از آن که تهران گفت فروش نفت به شش کشور اروپایی را متوقف می کند، بهای نفت برنت یک دلار افزایش یافت. این خبر کمی پس از آن که اعلام شد، از سوی مقامات رسمی تهران تکذیب شد.
علیرضا نیکزاد گفت: «ما مشتری های خود را داریم... ایران جایگزین کردن این کشورها را بررسی کرده است.»

تحریم های جدید اتحادیه اروپا شامل طیفی از محدودیت های بیشتر نیز بر ایران می شود که فراتر از تحریم های ماه گذشته سازمان ملل متحد می رود. این تحریم ها از جمله شامل ممنوعیت رابطه با بانک ها و شرکت های بیمه ایرانی شده و سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز ایران، از جمله در پالایش نفت را ممنوع می کند.

هدف از وضع تحریم های هرچه بیشتر علیه ایران، وارد آوردن فشار اقتصادی بر پنجمین صادر کننده نفت جهان است که ظرفیت پایینی از لحاظ پالایش نفت دارد و مجبور است حدود ۴۰ درصد از بنزین مصرف داخلی را وارد کند.

XS
SM
MD
LG