لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۵

نگرانی مردم ایران از تحریم ها در نظرسنجی گالوپ


نگرانی مردم ایران از تحریم ها در نظرسنجی گالوپ
نگرانی مردم ایران از تحریم ها در نظرسنجی گالوپ

نیویورک تایمز زیر عنوان "لحن خشن رهبران ایران در ایام سختی تحریم ها" می نویسد رهبران ارشد ایران در واکنش به سخت تر شدن تحریم های ضد اتمی مصوب غرب، روز چهارشنبه با نمایشی علنی و ترکیبی از بی اعتنائی و لاف زنی، به پیشواز سی و سومین سالگرد انقلاب اسلامی رفتند تا آمريکا - اتحادیه اروپا و اسرائیل را به عنوان استعمارگرانی قلدر تقبیح و محکوم کنند.

اما ورای این لفاظی ها، واکنش های اقتصاد ایران به آثار ناشی از تحریم ها حاوی نشانه هائی از سخت تر شدن تحریم هاست، و در حالی که دولت در جستجوی راه هائی برای اجتناب از بکار گرفتن دلار در معاملات بین المللی نفت است، گزارشهای جدید از بروز مشکلات در واردات مواد غذائی حکایت دارد، و یک نظرسنجی گالوپ نیز نشان می دهد اکثریتی از ایرانیان نگران سختی های ناشی ازتحریم هائی هستند که قبلا وضع وبه اجرا گذاشته شده است.

اظهارات آیت الله علی خامنه ای رهبر ارشد، محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری و علی لاریجانی رئیس مجلس - که بعضی ها معتقدند رئیس جمهوری بعدی ایران خواهد بود - همگی حاوی شعارهای خودکفائی و تنفر ایرانیان از غرب بود، و در آستانه مراسمی در روز شنبه به مناسبت سالگرد انقلابی ایراد می شد که در سال ۱۹۷۹ به سرنگونی شاه انجامید.

رهبران ایران سعی می کنند تحریم ها را جنگی روانی جلوه دهند که آمريکا و اتحادیه اروپا بانیان آن هستند، و جمعیت ۷۴ میلیونی ایران را به ابراز شکرگزاری ترغیب می کنند.

در این میان یک نظرسنجی گالوپ حاکی از نگرانی مردم ایران از تحریم هاست. این نظرسنجی نشان می دهد قریب دوسوم ایرانیان معتقدند تحریم ها به زندگی آنان لطمه می زند.

گالوپ می گوید قریب نیمی از ایرانیانی که به پرسش های این نظرسنجی پاسخ دادند گفته اند طی سال گذشته ایامی وجود داشته است که برای خرید غذای مورد نیاز خانوده خود پول کافی نداشته اند، و این گویای سه برابر شدن چنین سطحی در مقایسه با سال ۲۰۰۵ است.

این نظرسنجی از طريق تماس های تلفنی با ۱۰۰۰ نفر از بزرگسالان در فاصله شانزدهم دسامبر تا دوازدهم ژانویه انجام گرفته است، و گالوپ ضریب احتمالی اشتباه در نتیجه گیری ها را چهار درصد ذکر کرده است.

XS
SM
MD
LG