لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۳

بازرسان اتمی سازمان ملل وارد تهران شدند


بازرسان اتمی سازمان ملل وارد تهران شدند
بازرسان اتمی سازمان ملل وارد تهران شدند

بازرسان ارشد سازمان ملل متحد روز دوشنبه با هدف تلاش برای شفاف سازی برنامه بحث برانگیز اتمی تهران، وارد ایران شدند. ورود بازرسان، یک روز پس از آن است که تهران اعلام کرد در پاسخ به تحریم های اروپا علیه ایران، فروش نفت به شرکت های بریتانیایی و فرانسوی را قطع می کند.

ایران هرگونه اتهام از سوی کشورهای غربی مبنی بر این که مخفیانه به دنبال تولید سلاح اتمی است رد می کند و بار دیگر در هفته های اخیر اعلام کرد که در برنامه هسته ای اش عقب نشینی نمی کند. اما در عین حال از تمایل برای ازسرگیری مذاکرات بدون پیش شرط با کشورهای قدرتمند جهان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز هیات پنج نفره آژانس بین المللی انرژی اتمی به ریاست هرمان نکائرتس، بازرس بین المللی این نهاد، قرار است در این سفر دو روزه رشته ملاقات هایی با مقامات ایرانی داشته باشند تا پاسخ آنان را در مقابل گمانه زنی های اطلاعاتی مبنی بر این که ایران تحت پوشش برنامه اتمی صلح آمیز به دنبال تولید سلاح است، دریافت کنند.

آقای نکائرتس پیش از ترک وین به سوی تهران گفت خواستار «نتایج محکم» از مذاکرات است. گفته شده بود که هیات بازرسان بین المللی قرار است با چهره های علمی هسته ای ایران ملاقات کرده و پرسش های خود را از آنان بپرسند و از منطقه نظامی پارچین بازدید کنند که برای آزمایش های انفجاری مرتبط با کلاهک های هسته ای مورد استفاده قرار گرفته است.

اما علی اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به خبرگزاری ایسنا گفت که بازرسان آژانس بین امللی انرژی اتمی از هیچ منطقه هسته ای بازدید نخواهند کرد. او گفت: «کار آنان تازه آغاز شده است.»

XS
SM
MD
LG