لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۰

محمدجواد لاریجانی: پخش ربنای شجریان خلاف موازین شرع است


محمدجواد لاریجانی، عضو شورای نظارت بر صدا و سیما، در پاسخ به نامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پخش دعای ربنا با صدای شجریان از صدا و سیما را «خلاف موازین شرع» دانست.

به گزارش ایسنا، آقای لاریجانی روز یکشنبه هفتم خرداد در پاسخ به نامه رضا صالحی امیری به رئیس صدا و سیما درباره پخش دعای ربنای محمدرضا شجریان از رادیو و تلویزیون در ماه رمضان، نوشت: «از آنجا که موضوع دفاع از ایشان یک مناقشه سیاسی شده است، لذا در تلاوت مذکور توجه به آیت تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و این امر خلاف موازین شرعی تلاوت است.»

او در ادامه از آقای صالحی امیری خواسته است که قطعات آوازی دیگری از محمد رضا شجریان را برای پخش مطرح کند.

دعای ربنا با صدای محمدرضا شجریان، استاد آواز ایران، تا سال ۱۳۸۸ هر سال در ماه رمضان از صدا و سیما پخش می‌شد.

در آن سال، به دنبال اعترض‌های خیابانی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری، شجریان در انتقاد از سرکوب اعتراض‌ها ترانه «تفنگت را زمین بگذار» را در پی کشته شدن چند نفر از معترضان به ضرب گلوله، در فضای مجازی منتشر کرد.

او همچنین به صدا و سیما به دلیل پخش بدون اجازه برخی از ترانه‌هایش اعتراض کرد.

شجریان ۲۷ خرداد ۱۳۸۸ در نامه‌ای به عزت الله ضرغامی، رئیس وقت صدا و سیما، از او خواست پخش ترانه‌هایش از رادیو و تلویزیون رسمی ایران متوقف شود. او در آن نامه نوشته بود که ترانه «ایران ای سرای امید» مربوط به شرایط روزهای اول انقلاب است و ربطی به این روزها ندارد.

صدا و سیما آن ترانه را در تصاویری تبلیغاتی از صحنه‌های رای دادن مردم در انتخابات سال ۸۸ پخش می‌کرد. شجریان چندی بعد اعلام کرد به دلیل تداوم پخش آثارش از صدا وسیما، موضوع پخش نشدن این آثار را از طریق مراجع قانونی پیگیری می‌کند. او البته گفته بود که قطعه ربنا، دعای مربوط به ماه رمضان، جزو این ممنوعیت نیست. البته صدا و سیما از آن پس، دعای ربنا با صدای شجریان را پخش نکرد.

آقای شجریان به دلیل مواضعش در مورد حوادث سال ۸۸ اجازه برگزاری کنسرت نیز پیدا نکرد.

با این حال طی سالهای اخیر تلاش‌هایی برای تشویق صدا و سیما به پخش ربنا در ماه رمضان صورت گرفت. یک روز پیش از نامه وزیر ارشاد به محمد جواد لاریجانی، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران ربنای شجریان را اینستاگرام خود منتشر کرد.اما سرانجام آقای لاریجانی پخش دعای ربنا با صدای شجریان را خلاف موازین شرعی دانست.

محمدجواد لاریجانی، برادر صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی است. او ریاست ستاد حقوق بشر قوه قضائیه را نیز بر عهده دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG