لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۰

ممنوعیت کنسرت شجریان در ایران، سرمایه های ایرانی را به ترکیه می کشاند


کنسرت شجریان در استانبول؛ خروج ۳ میلیون دلار از ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:43 0:00

در پی ناکامی محمد رضا شجریان در گرفتن مجوز برگزاری کنسرت در ایران، این خواننده سرشناس قرار است شهریور ماه کنسرتی در استانبول ترکیه برگزار کند؛ رویدادی که به نوشته برخی سایت‌های ایرانی حدود سه میلیون دلار ارز از ایران خارج می‌کند.

در حالیکه مقام‌های دولت ایران از سیاست جذب ارز به داخل کشور خبر می‌دهند، برخی وبسایت‌های خبری برگزاری کنسرت شجریان در ترکیه، که به دلیل ندادن مجوز کنسرت در ایران صورت می‌گیرد را موجب سفر ایرانیان از داخل کشور برای حضور در آن کنسرت دانستند.

وبسایت خبری ایسکانیوز گزارش داده است که کنسرت دو روزه محمدرضا شجریان در استانبول، ۱۱ میلیارد تومان، معادل بیش از ۳ میلیون دلار پول از ایران خارج می‌کند. این وبسایت برای محاسبه این رقم، هزینه پرواز چارتر به ترکیه، اقامت در هتل و خرید بلیت کنسرت را با هم جمع کرده است.

این پیشکسوت آواز ایران در پی انتقاداتی که درباره نحوه برخورد نیروهای دولتی با معترضان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ داشت، از دریافت مجوز برگزاری کنسرت در ایران محروم شد.

سرکوب معترضان موجب شد تا شجریان ترانه «تفنگت را زمین بگذار» را بخواند و در اینترنت منتشر کند. او همان موقع از صدا و سیما هم خواست تا به جز مناجات «ربنا» هیچیک از آثار دیگرش را پخش نکند.

این خواننده سنتی ایران در مصاحبه‌هایی بارها به انتقاد از نحوه سرکوب معترضان سال ۸۸ پرداخت و گفت که «وقتی آقای احمدی‌نژاد کسانی را که برای اعتراض به خیابانها رفته بودند، خس و خاشاک خواند، من هم اعلام کردم، صدای این خس و خاشاکم.»

نهادهای حکومتی، شجریان را به حمایت از آنچه فتنه ۸۸ می‌نامند متهم کردند. با این حال، پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری با این که در ماه‌های اخیر بارها شجریان در مراسم دولتی حاضر شد، اما وزارت ارشاد ایران اعلام کرد که از صدور مجوز کنسرت برای او معذور است.

XS
SM
MD
LG