لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۱

وزارت ارشاد: شجریان باید رفتار گذشته خود را جبران کند


 محمد رضا شجریان در کنار علی جنتی وزیر ارشاد/ تابستان امسال
محمد رضا شجریان در کنار علی جنتی وزیر ارشاد/ تابستان امسال

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران درباره امکان فعالیت محمد رضا شجریان، پیشکسوت آواز و موسیقی سنتی ایران، گفت که او باید رفتار گذشته خود را جبران کند.

حسین نوش آبادی، روز سه‌شنبه در نشستی با خبرنگاران گفت: «شجریان دهه اول انقلاب حضور و برنامه‌های خوبی داشت، اما نوع رفتارهایش در دهه دوم انقلاب باعث شد کمی از مردم و نظام فاصله بگیرد و خودش مسئول این کار است. با این حال راه بازگشت برای ورود ایشان باز است به شرطی که به چارچوب‌های نظام متعهد باشد».

سخنگوی وزارت ارشاد گفت که شجریان باید رفتارهای گذشته خود را جبران کند و به موسیقی ایرانی و اسلامی برگردد.

محمد رضا شجریان در ۶ سال گذشته اجازه اجرای کنسرت در ایران نگرفته است. هرچند شجریان طی سالهای اخیر موفق به دریافت مجوز انتشار آلبوم «مرغ خوشخوان» خود شده است، اما به دلیل آنچه خود فراهم نبودن شرایط خوانده است درخواستی برای اجرای کنسرت نداشته است.

به دنبال اعترض‌های خیابانی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ ، شجریان به انتقاد از رویکرد حکومت در سرکوب اعتراض‌ها پرداخت. ترانه «تفنگت را زمین بگذار» محمد رضا شجریان همزمان درگیری‌های خیابانی و کشته شدن چند نفر از معترضان به ضرب گلوله، در فضای مجازی منتشر شد و شجریان نیز در گفت و گوهایی با تلویزیون صدای آمریکا به شدت به رفتار حکومت با معترضان انتقاد کرد.

در چالشی دیگر میان محمد رضا شجریان و حکومت ایران در سال ۸۸، این خواننده پیشکسوت به صدا و سیما به دلیل پخش بدون اجازه برخی از ترانه‌هایش اعتراض کرد. شجریان ۲۷ خرداد سال ۸۸ در نامه‌ای به عزت الله ضرغامی، رئیس وقت صدا و سیما، از او خواست که پخش ترانه‌هایش از رادیو و تلویزیون رسمی ایران متوقف شود. او در آن نامه نوشته بود که ترانه «ایران ای سرای امید» مربوط به شرایط روزهای اول انقلاب است و ربطی به این روزها ندارد.

صدا و سیما آن ترانه را در تصاویری تبلیغاتی از صحنه‌های رای دادن مردم در انتخابات سال ۸۸ پخش می‌کرد. شجریان چندی بعد اعلام کرد که به دلیل تداوم پخش آثارش از صدا وسیما، موضوع پخش نشدن این آثار را از طریق مراجع قانونی پیگیری می‌کند. او البته گفته بود که قطعه ربنا، دعای مربوط به ماه رمضان، جزو این ممنوعیت نیست. البته صدا و سیما از آن پس، دعای ربنا با صدای شجریان را پخش نکرد.

پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری انتظار می‌رفت فضا برای اجرای کنسرت توسط شجریان فراهم شود. حسن روحانی در مناظره انتخاباتی خود شجریان را در کنار هنرمندانی مانند فرشجیان و احصایی، سفیر فرهنگی ایران خواند. او همچنین در تبلیغات انتخاباتی خود از آهنگ‌های این هنرمند بهره برد.

شجریان همچنین در مراسمی با حضور علی جنتی وزیر ارشاد حضور یافت و به ایراد سخنانی پرداخت. در آن مراسم شجریان در پاسخ به پرسشي مبني بر اينكه آيا در دولت جديد شاهد برگزاري كنسرت ازسوي شما هستيم يا خير، گفت: اميدوارم شرايط براي برگزاري كنسرت فراهم شود.

با این وجود روز سه‌شنبه سخنگوی وزارت ارشاد ایران به خبرنگاران گفت: «نمی‌شود فردی هم معترض و منتقد شدید باشد، ضوابط و معیارهای حاکم بر نظام را نپذیرد و هم بخواهد کار کند. شجریان باید رفتارهای گذشته خود را جبران کند و به موسیقی ایرانی و اسلامی برگردد».

XS
SM
MD
LG