لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۲

دادگاه سازمان ملل تحریم آمریکا علیه ایران را حفظ کرد اما می‌گوید نباید به کمک انسانی آسیب بزند


دادگاه بین المللی دادگستری حکم موقتی روز چهارشنبه صادر کرد که تازه ترین دور تحریم های سخت آمریکا علیه ایران را نگه می دارد اما دستور داده است این تحریم ها نباید بر کمک های انسانی به ایران اثر بگذارد.

دولت ایران در شکایت خود به این دادگاه تقاضا کرده بود که آمریکا با روشی که خود انتخاب می کند، تحریم های هشتم ماه مه را فورا پایان دهد.

در عوض، رای دادگاه سازمان ملل متحد بخش عمده تحریم های آمریکا را حفظ می کند اما در رای موقت خود دستور داده است که این تحریم ها نباید به کمک های انسانی و یا امنیت هوانوردی غیرنظامی آسیب بزند.

در همین حال، سفیر آمریکا در هلند نیز روز چهارشنبه در واکنش به رای موقت دادگاه لاهه، در توئیتی این پرونده را فاقد عناصر عمده حقوقی دانست و افزود دادگاه در این مورد صلاحیت قضایی ندارد و حتی اگر هم داشته باشد، درباره تحریم های بسیار محدودی نظر داده و درخواست ایران برای اقدامات عمده را رد کرده است.

آمریکا می گوید طرح دعوی ایران در دیوان بین المللی لاهه تلاشی برای دخالت در حق حاکمیت ایالات متحده در انجام اقدامات قانونی از جمله وضع تحریم است.

مایک پمپئو وزیر خارجۀ ایالات متحده این اظهارات را در واکنش به ادعای ایران که می گوید آمریکا در وضع تحریم علیه آن کشور، یک قرار داد سال ۱۹۵۵ را نقض کرده، ایراد کرد.

پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای بین المللی با ایران، و اجرای مجدد تحریم های آمریکا، رژیم در ایران که با مشکلات اقتصادی، بی ثباتی بازار ارز، سوء مدیریت و فساد گسترده در سطوح بالای حاکمیت روبرو است، در شکایتی به دیوان بین المللی دادگستری ادعا کرد که واشنگتن پیمان سال ۱۹۵۵ مودت روابط اقتصادی و حقوق کنسولی میان دو کشور را که در زمان محمدرضا شاه پهلوی امضا شده بود، نقض کرده است.

جنیفر نوستد، مشاور حقوقی وزارت خارجه آمریکا پیشتر گفته بود «برجام بطور مشخص تعیین کرد که چنین اختلاف هایی باید از کانال های دیپلماتیک حل شوند. امضا کنندگان توافق بطور مشخص توسل به این دادگاه را برای حل اختلاف در برجام نگنجانده اند».

به گفته او، شرط اقامه دعوی در این دادگاه این است که هر دو طرف قبول داشته باشند دادگاه صلاحیت رسیدگی به آن شکایت را دارد.

نماینده ایران در لاهه می گوید احیای تحریم های آمریکا، بر زندگی مردم ایران تاثیر منفی گذاشته است.

اما در مقابل، خانم نوستد تاکید می کند که فعالیت های انساندوستانه در ایران مشمول این تحریم ها نیستند.

وکلایی که نمایندگی آمریکا را در دادگاه بین المللی بر عهده دارند، از این دادگاه خواسته بودند شکایت ایران برای لغو تحریم ها را رد کند زیرا می گویند ایران از دادگاه جهانی سوءاستفاده می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG