لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۶

دفاعیه آمریکا در دادگاه لاهه: ایران با حسن نیت به دنبال پیمان مودت نیست


ایران شکایت خود را بر مبنای پیمان مودت سال ۱۹۵۵ با ایالات متحده به دیوان بین المللی دادگستری برده است.
ایران شکایت خود را بر مبنای پیمان مودت سال ۱۹۵۵ با ایالات متحده به دیوان بین المللی دادگستری برده است.

ایالات متحده، روز پنجشنبه، ایران را بابت به چالش کشیدن تصمیم واشنگتن در باز گرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران در دادگاه لاهه، به سوء نیت متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نماینده واشنگتن روز پنجشنبه به دادگاه گفته است که از اختیارات حقوقی کافی برای حکم کردن در مورد این پرونده برخوردار نیست.

جنیفر نیواستید، وکیل وزارت خارجه ایالات متحده در اظهارات پایانی خود گفت: «ایران در این روند، با حسن نیت به دنبال پیمان مودت نیست.»

ایران می گوید که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با اعمال مجدد تحریم های اقتصادی «پیمان دوستی، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی» را نقض کرده است.

ایران در شکایت خود از قضات دادگاه می خواهد که دستور دهند تحریم ها علیه تهران برای حفظ منافع ایران، تا زمانی که روند دادگاه برای رسیدگی به اصل موضوع جریان دارد و ممکن است چند سال طول بکشد، فورا به حالت تعلیق در آیند.

تهران شکایت خود را بر مبنای پیمان مودت سال ۱۹۵۵ بین دو کشور به دادگاه لاهه برده است. روابط ایران و آمریکا پس از انقلاب ۱۹۷۹ قطع شد.

جنیفر نیواستید در اظهارات خود اضافه کرد: «ایران نمی‌تواند مجاز باشد که این دادگاه را به سمت یک کمپین سیاسی و روانی علیه ایالات متحده سوق دهد.»

احکام صادر شده در این دادگاه که به اختلافات میان کشورها رسیدگی می کند از نظر حقوقی، نهایی و الزام آور است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG