لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۶

کرونا در ایران| افزایش موارد ابتلا؛ وزارت بهداشت نیاز به حفظ فاصله اجتماعی در مدارس را حذف کرد


شمار مبتلایان روزانه کرونا در ایران در آمار رسمی بار دیگر افزایش پیدا کرده و به بالای ۳ هزار و ۵۰۰ نفر رسیده است.

همچنین بر اساس آمار وزارت بهداشت ایران، در هفته نخست فروردین ۴۰۱ نفر در اثر ابتلا به کرونا جان باختند.

با این حال، مدارس و دانشگاه‌های‌ ایران فعالیت حضوری را از سر گرفته‌اند و معاون وزیر بهداشت می‌گوید دیگر نیازی به حفظ فاصله ۲ متر در مدارس و دانشگاه‌ها نیست.

کمال حیدری افزود :«نباید تنگ هم بنشینیم و الحمدالله هم هوا برای تهویه مناسب است.»

این در حالی است که در بسیاری از مناطق کشور چنین شرایطی مهیا نیست.

ستاد ملی مقابله با کرونا، بدون «هیچ پیش شرطی» ابلاغیه آموزش حضوری از ۱۴ فروردین را صادر کرده است و مدیریت این موضوع را به وزارت آموزش و پرورش سپرده است.

صادق ستاری فرد، سخنگو و معاون وزیر آموزش و پرورش به خانواده‌ها اطمیمنان داده است که تمام پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود اما گزارش‌های میدانی حاکی از عدم امکان رعایت پروتکل‌ها در بسیاری از موارد است و عملا اقدامی در این رابطه صورت نگرفته است.

از زمان آغاز واکسیناسیون برای گروه سنی زیر ۱۲ سال در بهمن‌ماه، حدود ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار دز نخست واکسن تزریق شده است اما آمار دقیقی از اینکه چند درصد از بچه‌های این گروه سنی واکسن زده‌اند ارائه نشده است.

دکتر محمد سعید رضایی زواره در کانال «ساینتومتریکس» گفته است که حتی اگر تمامی این تزریق‌ها مربوط به این گروه سنی باشد، هنوز حتی نیمی از کودکان این سنی نیز دز نخست خود را دریافت نکرده‌اند.

حسین کرمانپور، مدیر اورژانس بیمارستان لقمان می‌گوید نه ستاد ملی کرونا و نه آموزش‌وپرورش تلاشی برای آنکه دانش‌آموزان به تزریق واکسن ترغیب شوند، نکرده‌اند.

او افزود تحقیقات منسجمی برای اثرات واکسن‌های موجود در کشور روی کودکان و نوجوانان انجام نشده است.

مدیر اورژانس بیمارستان لقمان همچنین گفت آموزش‌وپرورش باید ۱۴ روز بعد از تعطیلات نوروز و پس از نشان دادن کامل آمارها و در صورت کاهش آنها، اقدام به بازگشایی مدارس می‌کرد.

بسیاری از والدین نسبت به بازگشایی مدارس در شرایطی که مشخص نیست تعطیلات نوروز تا چه اندازه به افزایش آمار کرونا دامن بزند ابراز نگرانی کرده‌اند.

هر‌چند زمان زیادی از بازگشایی مدارس نگذشته است، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان از افزایش موارد ابتلا و فوت کودکان به دلیل کرونا طی سه روز گذشته خبر داده است.

حمید رضا رشیدی نژاد، دلیل این موضوع را «افزایش دورهمی‌ها» و «عدم فاصله‌گذاری اجتماعی» خواند.

او گفت عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مدارس «یک اشتباه بزرگ» است.

XS
SM
MD
LG