لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۷

کرونا در ایران| ادامه روند صعودی آمار؛  ۱۸۵ مدرسه دستور «حضوری شدن» را نادیده گرفتند


در حالی که چند روز از پایان تعطیلات نوروزی می‌گذرد و کارشناسان بهداشتی نسبت به وقوع موج هفتم کرونا هشدار می‌دهند، آمار ابتلا در نقاط مختلف کشور روندی صعودی را طی می‌کند و بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران، روزانه حدود ۴۰ نفر در اثر ابتلا به کرونا می‌میرند.

رئیس کمیته رسانه و اطلاع‌رسانی قرارگاه مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد می‌گوید شمار بستری در بیمارستان‌های استان خراسان رضوی افزایش پیدا کرده است. محمد پهلوان گفت ۱۰۶ نفر در بخش‌های مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار دارند.

بازگشایی عجولانه مدارس و ورود به‌ موج هفتم

بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها پیش از رصد کردن آمار ابتلا و مرگ پس از تعطیلات نوروزی، امیدها را برای رسیدن به پایانی برای همه‌گیری کرونا کمرنگ‌تر کرده است. برخی، معتقدند موج هفتم فرا رسیده است و به زودی تعداد شهرهای قرمز نیز بیشتر خواهد شد محمدرضا محبوب‌فر، کارشناس حوزه سلامت در یادداشتی برای روزنامه همدلی نوشته که کشور‌ رسما وارد موج هفتم شده است و بین ۲ تا ۶ هفته دیگر به‌قله پیک خواهد رسید.

این کارشناس می‌گوید با وجود بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، نمی‌توان پایانی برای کرونا متصور بود.

او همچنین تأکید کرده است که اطلاعات مربوط به کرونا در ایران «محرمانه» است و هیچ نظام بیماریابی فعالی در کشور وجود ندارد.

در روزهای گذشته، عده‌ای از والدین معترض به بازگشایی مدارس در نقاط مختلف کشور در برابر اداره آموزش و پرورش تجمع کردند ولی مقامات کشور همچنان بر روی فعالیت حضوری پافشاری می‌کنند.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش ایران از «تخلف» ۱۸۵ مدرسه در ۲۴ استان به علت «سرباز زدن از آموزش حضوری» خبر داده است.

صادق ستاری‌فرد، «عمده‌ترین مانع» بر سر آموزش حضوری را «عدم امکان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی» عنوان کرد.

در حالی که مقامات آموزش و‌ پرورش ایران در توجیه بازگشایی مدارس، کشورهای دیگر را مثال می‌زنند، دبیر بورد ریه اطفال کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گوید این مقایسه اشتباه است چرا که ساختار آموزش و‌ ‌پرورش در ایران به گونه‌ای نیست که بتوان مسائل بهداشتی را رعایت کرد.

پایین بودن نرخ تزریق دز سوم؛ صادرات ۴ میلیون دز واکسن

به رغم افزایش آمار ابتلا و نگرانی کارشناسان از اوج‌گیری دوباره ویروس، نرخ واکسیناسیون دز سوم در ایران همچنان پایین است. معاون بهداشت وزارت بهداشت می‌گوید ۲۲ میلیون نفر از افراد واجد شرایط از تزریق دز یادآور استقبال نکرده‌اند.

عدم استقبال از تزریق دز سوم در ایران دلایل متعددی دارد از جمله اینکه عده‌ای به دلیل سفر خارجی، به دنبال واکسن‌های تأیید شده بین‌المللی هستند. همچنین اطلاعات نادرست در مورد واکسن‌های موجود منتشر می‌شود و وزارت بهداشت ایران، در ارائه جزئیات شواهد علمی واکسن‌ها و عوارض آنها شفاف عمل نکرده است.

در همین حال، رئیس سازمان غذا و داروی ایران از صادرات ۴ میلیون دز واکسن تولید داخلی تاکنون خبر داده است بهرام دارایی همچنین گفته است که ظرفیت تولید ماهانه ۵۰ میلیون دز واکسن در کشور وجود دارد.

این در‌ حالی است که به دلیل عدم ارائه آمار تفکیکی‌ واکسیناسیون، موجودی واکسن‌ها مشخص نیست.

همچنین اطلاعاتی در مورد وعده‌های داده شده در مورد واکسن‌های تولید داخل در دسترس عموم قرار نگرفته است.

تاکنون هیچ‌یک از واکسن‌های ایرانی تأییده سازمان بهداشت جهانی را دریافت‌ نکرده‌اند و واردات واکسن‌ خارجی نیز از آبان ماه متوقف شده است.

XS
SM
MD
LG