لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۲

کرونا در ایران | کارشناس بهداشتی: در ترددهای نوروز نظارت بر واکسیناسیون و تست کرونا صورت نگرفت


در حالی که ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران برای ترددهای نوروزی محدودیت خاصی به جز واکسیناسیون تعیین نکرده بود، یک اپیدمیولوژیست می‌گوید که نظارتی بر وضعیت واکسیناسیون و تست کرونا برای تردد در ایام نوروز انجام نشد.

مسعود یونسیان گفت فرض بر این است که افراد واکسینه نشده و یا مبتلا نیز در تعطیلات جا به جا شدند. او گفت چون میزان رعایت پروتکل‌ها هم پایین بوده انتظار افزایش آمارها وجود دارد.

در عین حال، معاون بهداشت وزیر بهداشت ایران گفته است که هنوز ۶۰ درصد از مردم دز سوم واکسن را تزریق نکرده‌اند. کمال حیدری گفت این آمار، «روند مطلوبی» ندارد. وزارت بهداشت ایران همچنین گزارش داده است که ۹۰ درصد از افرادی که به «نوع شدید» امیکرون مبتلا شده‌اند، کسانی بودند که دز سوم واکسن را تزریق نکرده بودند.

موارد روزانه ابتلا به کرونا در ایران در روزهای اخیر افزایش پیدا کرده است و به بالای ۴ هزار نفر رسیده است‌‌.

مدیر گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی از افزایش ۳۰ درصدی مراجعان سرپایی در این استان خبر داده است. رئیس دانشگاه علوم وزشکی اصفهان نیز گفته است که موارد مثبت در دانش‌آموزان، «به دلیل دیدویازدیدهای نوروز» و «عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی» افزایش پیدا کرده است.

روز گذشته نیز معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران از افزایش شمار مراجعان سرپایی در این استان خبر داده بود.

با این حال، تأثیر ترددهای نوروزی بر روند شیوع کرونا هنوز به صورت دقیق مشخص نیست. دبیر بورد ایمنی‌شناسی کمیته علمی کرونا در ایران می‌گوید دو هفته زمان لازم است تا آثار تعطیلات نوروزی بر روند شیوع ویروس در کشور مشخص شود. محمد وجگانی گفت «گزارش مستندی» از تأثیر تعطیلات ارائه نشده است.

او همچنین از تصمیم‌گیری سریع برای بازگشایی مدارس انتقاد کرد و آن را «شتابزده» خواند.

ازسرگیری فعالیت مدارس به صورت حضوری در روزهای گذشته، با انتقاد کارشناسان و والدین روبرو شده است و عده‌ای از والدین معترض در نفاط مختلف کشور، در برابر اداره آموزش و‌ پرورش تجمع کردند.

والدین مخالف بازگشایی حضوری مدارس می‌گویند نظارتی بر روی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس صورت نمی‌گیرد، بچه‌ها در کلاس‌های عمدتا ۳۰ نفری، به صورت سه‌نفری روی یک نیمکت می‌نشینند، بسیاری از سفر نوروزی بازگشته و ممکن است ناقل بیماری باشند و انجام تست هفتگی کرونا نیز در بسیاری از مدارس کشورهای دیگر انجام می‌شود، در ایران نادیده گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG