لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۰

کرونا در ایران؛ افزایش شهرهای قرمز به ۲۴۷ شهر، ۱۳۳ بیمار در شبانه‌روز گذشته جان باختند


آرشیو
آرشیو

سارا دماوندان - ایران بار دیگر شاهد تشدید همه‌گیری کروناست و افزایش شمار شهر‌های قرمز یا پرخطر از نظر شدت همه گیری، از ۱۲۰ شهر به ۲۴۷ شهر رسیده است. بنا بر اعلام وزارت بهداشت، ۱۱۲ شهر در وضعیت نارنجی و ۸۹ شهر در وضعیت زرد قرار گرفته اند و رنگ آبی یا کم خطر، از نقشه حذف شده است.

شمار ابتلا به سویه اُمیکرون در بسیاری از کشور‌ها، از جمله ایران، به سرعت با رشد تصاعدی همراه شده است. اعمال محدودیت‌های کرونایی و واکسیناسیون اگر چه تا حدودی از کاهش مرگ و میر و آمار مبتلایان کاسته اما کافی نیست.

طبق آمار روز شنبه وزارت بهداشت، در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۳۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۳۳ هزار و ۵۷۰ نفر رسید.

آمار کرونا در ایران - وزارت بهداشت
آمار کرونا در ایران - وزارت بهداشت

ئالان توفیقی، پزشک و تحلیگر در پاسخ به این پرسش که چه عللی در افزایش شیوع امیکرون در ایران نقش داشته به صدای آمریکا گفت: «علت افزایش آمار کرونا عادی انگاری شرایط و دست کم گرفتن سویه اُمیکرون است که بدلیل تغییرات ژنتیکی قادر است در یک مدت کوتاه تعداد مبتلایان را بصورت انفجاری افزایش دهد.»

به گقته دکتر توفیقی، سازمان بهداشت جهانی به همه اعضا هشدار داده بود که مراقبت های لازم را در برابر موج جدید اعمال نمایند، از جمله تشدید برنامه واکسیناسیون دوز سوم که در ایران هنوز کمتر از ۲۵ درصد انجام شده است.

علی بهادری جهرمی - ایرنا
علی بهادری جهرمی - ایرنا

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت، روز شنبه در حساب کاربری توییتر خود با تأکید بر زدن دز تکمیلی یا همان دز سوم واکسیناسیون گفت که «تجربه شش ماه گذشته ثابت کرد که همه با هم می‌توانیم بر موج جدید هم غلبه کنیم؛ پس دُز تکمیلی واکسن را «فوراً» تزریق و دستورالعمل‌های بهداشتی را کامل رعایت کنیم.»

در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۸ هزار و ۵۹۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شده و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶ میلیون و ۷۸۰ هزار و ۴۵۳ نفر رسیده است؛ و این یعنی مردم باید به واکسیناسیون و هشدار‌های جهانی توجه بیشتری کنند.

XS
SM
MD
LG