لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

کرونا در ایران | سه برابر شدن آمار بستری؛ درخواست برای تعطیلی کامل شهرهای قرمز 


آرشیو.
آرشیو.

روند افزایشی ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در ایران ادامه دارد.

وزارت بهداشت ایران از روز ۱۹ بهمن تا ۲۰ بهمن ، ۳۹ هزار و ۸۵ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ را تأیید کرد.

به این ترتیب، مجموع مبتلایان کرونا در ایران به ۶ میلیون و ۶۹۶ هزار و ۹۲۷ نفر رسید.

همچنین در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۱۶ بیمار دیگر جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان کرونا را به ۱۳۳ هزار و ۱۶۴ نفر رساندند.

بسیاری، از جمله تعدادی از خود مقامات کشور‌ معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا در ایران چند برابر ارقام رسمی است و این ابراز تردید در موج جدید و با شیوع امیکرون، بیشتر از پیش شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ایران می‌گوید هفته «بسیار ملتهبی» از لحاظ شدت افراد مبتلا در پیش خواهد بود. کمال حیدری سرعت انتشار ویروس را «نگران‌کننده» توصیف کرد و گفت آمار بستری‌ها نسبت به روزهای قبل، سه برابر شده است.

اپلیکیشن ماسک دانشگاه صنعتی شریف که با تصمیم وزارت بهداشت دیگر نقشه رنگ‌بندی کشور را منتشر نمی‌کند، با انتشار اطلاعیه‌ای نسبت به افزایش میزان مرگ و شیوع گسترده بیماری هشدار داده است

معاون بهداشت وزارت بهداشت پیش‌بینی کرده است که در موج امیکرون یک میلیون نفر بستری شوند اما گفت استفاده از ماسک می‌تواند این رقم را تا ۳۵۰ هزار نفر کاهش دهد.

با گسترش امیکرون در ایران، شماری از استان‌ها با سرعت بیشتری درگیر امیکرون شده‌اند. بر اساس آمار ارائه شده توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز، وضعیت شیوع بیماری کرونا در فارس «وخیم‌تر » شده است و پس از حدود ۲ ماه، دوباره تعداد بستری‌های مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های این استان چهار رقمی شد.

رئیس کمیته اطلاع‌رسانی قرارگاه مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز از دو رقمی شدن شمار مرگ و میر در خراسان رضوی پس از ۴ ماه و افزایش موارد بستری در این استان خبر داد.

حمید سوری، رئیس کارگروه بهداشت و پیشگیری قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا به سایت خبری «ساعت۲۴» گفت که کشور در طول ۴ تا ۶ هفته پیک بیماری، به بیشترین آمار مبتلایان کرونا طی دو سال اخیر خواهد رسید.

از طرفی، اپلیکیشن ماسک دانشگاه صنعتی شریف که با تصمیم وزارت بهداشت دیگر نقشه رنگ‌بندی کشور را منتشر نمی‌کند، با انتشار اطلاعیه‌ای نسبت به افزایش میزان مرگ و شیوع گسترده بیماری هشدار داده است. در این اطلاعیه از ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران خواسته شده است تا در شهرهای قرمز تعطیلی کامل اعلام کنند.

در حال حاضر، ۱۲۰ شهرستان در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) قرار دارند و ۱۵۳ شهرستان نیز وضعیت نارنجی دارند.

تیم ماسک تأکید کرده است که اگر تعطیلی پنج روزه موج پنجم کرونا، «چند هفته زودتر» و در زمان افرایش شمار مبتلایان انجام می‌شد، از مرگ «هزاران نفر» پیشگیری می‌شد.

ماسک هشدار داده است که طی چند هفته آینده، ظرفیت بسیاری از بیمارستان‌های کشور تکمیل شود و آمار مرگ ناشی از ابتلا به کرونا از آنچه هست فراتر رود.

XS
SM
MD
LG