لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۱

کرونا در ایران | افزایش شهرهای قرمز؛ وزیر بهداشت: مردم چند هفته مهمانی نروند


آرشیو.
آرشیو.

وزارت بهداشت ایران روز جمعه اعلام کرد در حال حاضر ۱۲۰ شهرستان از نظر شدت همه گیری کرونا در وضعیت قرمز (پرخطر)، ۱۵۳ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۱۶۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۸ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

بنا بر اعلام این وزارتخانه، از روز ۲۱ بهمن تا ۲۲ بهمن، ۳۱ هزار و ۲۴۷ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ تأیید شده است. در همین مدت، ۱۴۳ بیمار دیگر جان خود را از دست داده و مجموع جان‌باختگان کرونا به ۱۳۳ هزار و ۴۳۷ نفر رسیده است.

بسیاری، از جمله تعدادی از خود مقامات کشور‌ معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا در ایران چند برابر ارقام رسمی است و این ابراز تردید در موج جدید و با شیوع امیکرون، بیشتر از پیش شده است.

ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری ایران پیشتر گفته بود «نباید مباحثی را که به طور طبیعی در عرصه تخصصی علوم مختلف از جمله علم پزشکی جریان دارد، در ساحت افکار عمومی طرح کرده و باعث ایجاد نگرانی و ترس نزد مردم شد.»

همچنین از هفته گذشته، رنگبندی شهرها از اپلیکیشن ماسک گرفته شده است و مسئولیت آن بر عهده معاونت تحقیقات وزارت بهداشت گذاشته شده است.

با وجود ادامه روند تصاعدی ابتلا و مرگ در ایران و به رغم تصمیم برای برگزاری مراسم ۲۲ بهمن به صورت خودرویی در‌ شهرهای قرمز، تصاویر منتشر شده در رسانه‌های ایران نشان می‌دهد که در بسیاری از این مناطق، راهپیمایی‌کنندگان پیاده و بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی حضور یافتند و در میان آنها، کودکان بدون ماسک نیز دیده می‌شوند.

نکته جالب دراین میان استقرار واحد واکسیناسیون سیار در میان این غرفه‌ها با کمترین میزان استقبال بود. بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی در سایه برگزاری تظاهرات دولتی درحالی است که آمار فوتیهای کرونا در ایران بار دیگر سه رقمی شده و وزیر بهداشت دولت سیزدهم نیز تصریح کرده است که ایران در میانه موج ششم کرونا قرار دارد.

مراسم ۲۲ بهمن در تهران - عکس از ایسنا
مراسم ۲۲ بهمن در تهران - عکس از ایسنا

هر چند کارشناسان بهداشتی در هفته‌های گذشته بارها درخواست اعمال محدودیت‌های جدید را مطرح کرده‌اند، وزیر بهداشت ایران تنها از مردم خواسته است تا چند هفته «صبوری» کنند و به مهمانی خانوادگی و رستوران نروند.

بهرام عین‌اللهی گفت ستاد ملی کرونا «احتمالا» در روز شنبه، «تصمیمات مهمی» را خواهد گرفت.

از طرفی، در حالی که تصمیم‌گیری در مورد فعالیت حضوری مدارس به ستادهای استانی محول شده است، شماری از شهرهای قرمز پس از مدتی فعالیت مجازی از شنبه مدارس را دوباره حضوری خواهند کرد. ستاد ملی مقابله با کرونا که بارها تأکید کرده از تعطیلی سراسری اجتناب خواهد کرد، هنوز مصوبه‌ جدیدی در این رابطه صادر نکرده است.

پیشتر گفته شده بود که در شهرها و مناطق قرمز، آموزش برای دانش‌آموزان پیش‌دبستانی و مقطع ابتدایی به مدت ۱۰ روز مجازی خواهد بود.

مسعود مردانی، عضو کمیته علمی کشوری کووید-۱۹ در ایران می‌گوید همه مردم درگیر امیکرون خواهند شد. پیشتر، کمال حیدری معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز پیش‌بینی کرده بود که یک میلیون نفر بستری شوند. از طرفی، معاون درمان وزارت بهداشت به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور دستور داده است تا بیمارستان‌ها در آماده‌باش کامل باشند.

XS
SM
MD
LG