لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۴

کرونا در ایران | سه‌ رقمی شدن آمار مرگ و‌ میر؛ صدور مجوز صادرات واکسن‌های ایرانی در غیاب تاییدیه جهانی


​وزارت بهداشت ایران از روز ۸ آذر تا ۹ آذر، ۴ هزار و ۲۵۳ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ را تأیید کرد.

به این ترتیب، مجموع مبتلایان کرونا در ایران به ۶ میلیون و ۱۱۷ هزار و ۴۴۵ نفر رسید.

همچنین در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۱۹ بیمار دیگر جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان کرونا را به ۱۲۹ هزار و ۸۳۰ نفر رساندند.

بسیاری از جمله تعدادی از خود مقامات کشور‌ معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا در ایران چند برابر ارقام رسمی است. 

وزارت بهداشت ایران شمار بیمارانی که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند را سه هزار و ۳۳۴ نفراعلام کرده است.

  • صدور مجوز «صادرات واکسن‌های ایرانی» پیش از دریافت تاییدیه بین‌المللی

ستاد سلامت وزارت بهداشت به ۲۰ درصد از واکسن‌های تولید داخل اجازه صادرات داد.

کمال حیدری، معاون بهداشتی وزیر بهداشت، با اعلام این خبر گفت: «واکسیناسیون کشور تقریبا به حدی از اشباع رسیده است و به اندازه کافی و مورد نیاز واکسن ذخیره داریم.»

در بهمن ماه سال ۱۳۹۹، رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفته بود تا شهریور، ایران به «قطب تولید واکسن در دنیا» تبدیل خواهد شد.

این در حالی است که واکسن ایرانی برکت - که بیشترین تبلیغ و منابع را به خود اختصاص داده است - تاکنون تنها توانسته است ۱۲ میلیون دز واکسن تحویل وزارت بهداشت دهد.

همچنین ابهامات زیادی پیرامون چگونگی صدور مجوز به این واکسن‌ها وجود دارد و اطلاعات مربوط به آزمایش‌های بالینی واکسن‌های داخلی محدود است.

پیشتر، وزیر بهداشت ایران کیفیت و اثربخشی واکسن‌های داخلی را «بی‌نظیر» توصیف کرده بود.

تاکنون تنها نتایج آزمایش‌های بالینی واکسن برکت به سازمان بهداشت جهانی ارسال شده است، اما هنوز تاییدیه این نهاد را دریافت نکرده است.

در حالی که ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، چندی پیش تأکید کرده بود که پیش خرید واکسن داخلی مورد تأیید وزارت بهداشت انجام شود، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی می‌گوید تا به حال هیچ قراردادی منعقد نشده، و هیچ پیش پرداختی صورت نگرفته است.

حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، گفت: «اینها توان تولید دارند و اگر ما به موقع منابع لازم را در اختیارشان بگذاریم، قطعا نیاز به واردات واکسن خارجی نخواهد بود.»

آمار واکسیناسیون وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد ۴۶ میلیون و ۶۸۳ هزار و ۱۶۲ نفر دز دوم را نیز تزریق‌ کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۰۵ میلیون و ۱۶۲ هزار و ۲۰۸ دز رسیده است. بنابراین می‌توان گفت از کل جمعیت ۸۴ میلیون نفری، حدود ۵۶ درصد هر دو دز واکسن را دریافت کرده‌اند.

این رقم بر اساس جمعیت بالای ۱۲ سال، حدود ۶۹.۵ درصد تخمین زده می‌شود.

  • نگرانی از عدم رعایت پروتکل‌ها در مدارس ابتدایی

یک هفته از بازگشایی مدارس ابتدایی می‌گذرد و نگرانی‌های متعددی مبنی بر عدم رعایت پروتکل‌ها توسط دانش‌آموزانی که هنوز واکسنی برایشان در نظر گرفته نشده است به وجود آمده است.

عصمت تقی‌آبادی، معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی نیشابور، به خبرگزاری ایسنا می‌گوید چنان چه در یک مدرسه، ۲ کلاس و یا بیشتر دانش‌آموزان علامت‌دار شده و تست آن‌ها مثبت باشد کل مدرسه باید دو هفته تعطیل شود و این موضوعی است که در بسیاری از موارد رعایت نمی‌شود.

این نگرانی از سوی بسیاری از معلمان و والدین مطرح شده است.

در همین حال وزیر آموزش و پرورش در توییتی نوشته است که به صورت «سرزده» از یک مدرسه ابتدایی دیدار کرده است. یوسف نوری نوشته است: «الحمدالله پروتکل ها با دقت زیاد اجرا می‌شود.»

وزارت بهداشت ایران هنوز برنامه‌ای برای واکسیناسیون خردسالان ندارد.

XS
SM
MD
LG