لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۴

کرونا در ایران | مقام وزارت بهداشت: در مورد واکسینه کردن کودکان زیر ۱۲ سال به نتیجه نرسیده‌ایم


آرشیو
آرشیو

وزارت بهداشت ایران از دوم آذر تا سوم آذر، ۴ هزار و ۸۱۳ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ را تأیید کرد. به این ترتیب، مجموع مبتلایان کرونا در ایران به ۶ میلیون و ۹۲ هزار و ۸۲۲ نفر رسید.

همچنین در ۲۴ ساعت گذشته، ۹۵ بیمار دیگر جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان کرونا به ۱۲۹ هزار و ۲۸۰ نفر رسید.

بسیاری از جمله تعدادی از مقامات کشور‌ معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا در ایران چند برابر ارقام رسمی است.  • مقام وزارت بهداشت ایران: سیستم ایمنی خردسالان پاسخگوی مقابله با بیماری کووید است

با وجود هشدارهای متعدد در مورد خطر بازگشایی‌های بی‌برنامه و احتمال وقوع موج ششم کرونا در کشور، بسیاری از مدارس آموزش حضوری را از سر گرفته‌اند.

این در حالی است که وزارت بهداشت ایران هنوز واکسنی را برای کودکان زیر ۱۲ سال تأیید نکرده است.

در بسیاری از دیگر کشورها از جمله امارات متحده عربی و اسرائیل، واکسن فایزر به این گروه سنی تزریق می‌شود. واردات این واکسن آمریکایی به ایران با دستور رهبر جمهوری اسلامی ممنوع شده است.

با این حال، معاون بهداشت وزارت بهداشت می‌گوید به جز چند کشور، در هیچ کجای دنیا واکسیناسیون کووید-۱۹ برای افراد زیر ۱۲ سال انجام نشده است؛ به دلیل اینکه به گفته او محققان معتقد هستند که سیستم ایمنی در این سنین، پاسخگوی مقابله با بیماری کووید است.

کمال حیدری گفت کمیته علمی وزارت بهداشت به این نتیجه نرسیده است که کودکان زیر ۱۲ سال واکسن دریافت کنند.

او افزود مدرسه و اولیای دانش آموزان باید آنها را «به خوبی توجیه کنند» و آموزش‌های کافی را بدهند. او افزود در غیر این صورت ممکن است «دقیقا از همین نقطه، موج ششم را تجربه کنیم.»

همچنین مطالعات نشان داده‌اند که کودکان کوچکتر بیشتر در معرض خطر «سندروم التهابی چند سیستمی در کودکان» (MIS-C) هستند که چند هفته پس از ابتلا به کووید-۱۹ رخ می دهد و می تواند اثرات طولانی مدت به جای بگذارد.

بررسی‌های «بنیاد خانواده کایزر» در آمریکا نشان داده است که در ماه‌های اوت و سپتامبر، کووید-۱۹، ششمین علت مرگ و میر در میان کودکان ۵ تا ۱۵ ساله بوده است.

آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا نشان می‌دهد در کل بیش از ۳.۲ میلیون کودک در پی ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شدند و ۷۴۰ هزار نفر جان باختند.

  • نبود برنامه‌ای جامع برای بازگشایی مدارس

با بازگشایی مدارس در ایران، بسیاری از کارشناسان بهداشتی در مورد وقوع موج ششم هشدار داده‌اند. در عین حال، برنامه جامعی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس وجود ندارد و واکسیناسیون نیز به حد لازم برای ایمنی جمعی نرسیده است.

در همین حال رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت می‌گوید لازم است بازرسان ضمن بازدید از مدارس بر روند تهویه کلاس‌ها، محیط کلاس‌ها، سالن‌ها، سرویس‌های بهداشتی، نحوه گندزدایی و مواد گندزدا، بوفه‌ها، و تجمعات مدارس در زمان اپیدمی کرونا نظارت داشته باشند.

احمد جنیدی گفت پنجره سرویس های ایاب و ذهاب دانش آموزان باید باز باشد تا تهویه صورت گیرد و یا از سیستم های مناسب جهت تهویه استفاده شود.

بسیاری از والدین و مسئولان مدارس نیز نسبت به بازگشایی حضوری مدارس در شرایط کنونی ابراز نگرانی کرده‌اند. معاون یک مدرسه ابتدایی دخترانه در غرب به خبرگزاری ایسنا گفته است که در این مدرسه با ۶۰۰ دانش‌آموز، شیفت‌‌بندی عملا امکان‌پذیر نیست و امکانات بهداشتی و آبخوری‌ها و سرویس‌های بهداشتی هم برای این شرایط کافی نیستند.

XS
SM
MD
LG