لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۵

کرونا در ایران | کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تجمع مخالفان واکسیناسیون در قم و آماده‌باش درمانگاه‌های سرپایی


وزارت بهداشت ایران ثبت ۷ هزار و ۵۳۹ مورد جدید ابتلا به کووید-۱۹ از روز ۱۹ آبان تا ۲۰ آبان را تأیید کرد. به این ترتیب، مجموع مبتلایان کرونا در ایران به ۶ میلیون و ۱۹ هزار و ۹۴۷ نفر رسید.

همچنین در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۳ بیمار دیگر جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان کرونا را به ۱۲۷ هزار و ۸۰۹ نفر رساندند.

این در حالی است که بسیاری، از جمله تعدادی از خود مقامات کشور‌، معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا در ایران چند برابر ارقام رسمی است. 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اوایل مرداد ماه گفته بود موارد مرگ ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ در آبان ماه به زیر ۵۰ نفر خواهد رسید.

  • کاهش رعایت پروتکل‌ها؛ عدم تغییر در برنامه بازگشایی مدارس

آمار وزارت بهداشت نشان می‌دهد میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور کمتر از ۵۰ درصد است.

همدان و لرستان بیشترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی را به خود اختصاص داده‌اند.

روزنامه همشهری گزارش داده است که میزان استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی در هفته دوم آبان، ۴۸.۷۲ درصد و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی ۴۶.۸ درصد بوده است.

نقشه میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی
نقشه میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی

در تهران، استفاده از ماسک بین ۴۲ تا ۴۸ درصد برآورد شده است.

این در حالی است که برخی گزارش‌های منتشر شده در فضای مجازی، مردم را در مکان‌های شلوغ بدون رعایت فاصله اجتماعی نشان می‌دهند و نظارتی نیز بر اعمال پروتکل‌های بهداشتی صورت نمی‌گیرد.

در عین حال، دورکاری‌ها لغو شده و در بازگشایی مدارس که قرار است از آذر ماه حضوری شوند تغییری ایجاد نشده است؛ موضوعی که نگرانی کادر آموزش و والدین را در پی داشته است.

  • تجمع مخالفان واکسن در قم؛ مسیری طولانی تا رسیدن به ایمنی جمعی

نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) نشان می‌دهد ۳۴.۳ درصد از افرادی که تاکنون واکسن کرونا تزریق نکرده‌اند، گفته‌اند که در آینده نیز این واکسن را تزریق نخواهند کرد.

آمار وزارت بهداشت نشان می دهد تاکنون ۵۵ میلیون و ۵۰۰ هزار و ۳۰۰ نفر دز اول، ۴۱ میلیون و ۵۰۶ هزار و ۱۷۱ نفر دز دوم و ۳۹۳ هزار و ۸۶۵ نفر، دز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند.

کارشناسان می‌گویند برای رسیدن به ایمنی جمعی، به ویژه در شرایط شیوع گونه مسری دلتا، بالای ۸۰ درصد از جمعیت باید کامل واکسینه شده باشند که این رقم در ایران هنوز به ۵۰ درصد نیز نرسیده است.

وزارت بهداشت ایران اعلام کرده است استان قم با ۶۵ درصد، کمترین میزان استقبال از واکسیناسیون را داشته است و استان سیستان و بلوچستان دارای کمترین میزان پوشش کامل واکسیناسیون است.

استان ‏گیلان، با ۸۹ درصد تزریق دز‌ نخست واکسن، بیشترین میزان استقبال از واکسیناسیون را به خود اختصاص داده است.

در همین حال، تعدادی از مخالفان واکسیناسیون روز پنجشنبه، ۲۰ آبان مقابل دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تجمع کردند.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در گزارشی عنوان کرده است که این افراد از شهر‌های تهران، تبریز، اصفهان و قم در تجمع شرکت کرده بودند. بر اساس این گزارش، مراجع تقلید شیعه هر دو دز واکسن را دریافت کرده‌اند.

پیشتر، نماینده مشهد در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی گفته بود که مخالفان واکسن از کمیسیون امنیت ملی مجلس خواسته‌اند جلوی واکسن زدن رهبر جمهوری اسلامی ایران را بگیرد.

  • آماده‌باش درمانگاه‌های سرپایی

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا می‌گوید درمانگاه‌های سرپایی در حالت آماده‌باش قرار دارند تا بیماران به صورت موقت برای کاهش بار بیمارستان‌ها و مراکز درمانی پذیرش شوند.

حمیدرضا جماعتی گفت افراد بستری شده به دستگاه اکسیژن‌ساز و کادر بهداشت و درمان نیاز دارند.

او افزود: «این‌گونه امکانات را نمی‌شود در سراسر کشور در نقاهتگاه‌ها راه‌اندازی کنیم و زیرساخت‌های لازم در این مراکز وجود ندارد.‌»

XS
SM
MD
LG