لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۸

کرونا در ایران | نگرانی والدین از بازگشایی مدارس به رغم هشدارها در مورد احتمال موج ششم همه‌گیری


دبستانی در تهران - آرشیو
دبستانی در تهران - آرشیو

با وجود هشدارها در مورد وقوع موج ششم کرونا در ایران، در برنامه بازگشایی همه مدارس در اول آذر ماه تغییری ایجاد نشده و سخنگوی وزارت آموزش و پرورش از توافق نهایی با وزارت بهداشت برای حضوری شدن مدارس خبر داده است. این در حالی است که تعدادی از مدیران کل آموزش و پرورش در مورد کمبود اعتبارات و سرانه‌ها برای افزایش کیفیت و تجهیزات مدارس ابراز نگرانی کرده‌اند.

آمار قربانیان کرونا در ایران همچنان سه رقمی است و در این شرایط بازگشایی مدارس در ایران به نگرانی بسیاری از والدین درباره سلامتی فرزندان‌شان دامن زده است. نقشه وضعیت همه‌گیری کرونا در ایران نشان می‌دهد تعداد شهرهای قرمز یا بسیار پرخطر از ۲۹ به ۳۳ شهر رسیده و در حال حاضر ۹۵ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۲۰ شهرستان زرد و ۱۰۰ شهرستان نیز در وضعیت آبی قرار دارند.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش گفته است بر اساس توافق این وزارتخانه و وزارت بهداشت، «شرط حضور در مدارس واکسیناسیون نیست.» به گفته علیرضا کمرئی آن چه در مدارس آموزش و پرورش برای مقابله با کرونا رعایت می‌شود، فاصله گذاری و تهویه هوای کلاس‌ها است.

علیرضا کمرئی، سخنگوی وزارت آموزش و پرورش، با بیان این که شرط بازگشایی مدارس واکسیناسیون دانش آموزان نبوده است،‌ گفت که بیش از ۸۸ درصد دانش آموزان دوازده تا هجده ساله واکسینه شده‌اند.

در همین حال رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی اطفال بیمارستان مفید به خبرگزاری ایلنا گفته است در ۴۰ درصد موارد، کلاس‌ها تهویه مناسب ندارند و تعداد زیادی از خوابگاه‌های دانش‌آموزی هم فاقد تهویه مناسب هستند. برخی از کارشناسان بازگشایی مدارس را در حالی که دانش آموزان به طور کامل واکسینه نشده و دو دوز واکسن را دریافت نکرده‌اند، شبیه به یک قمار و ریسک می‌دانند.

گزارش‌های منتشر شده در فضای مجازی حاکی از آن است که در بسیاری از مناطق، نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی صورت نمی‌گیرد و این موضوع بیش از پیش بر نگرانی والدین افزوده است. با این حال این پرسش مطرح است که احتمالاً چه دلایلی باعث بازگشایی مدارس شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی با اشاره به مشکلات در حوزه پرورش و تربیت «به ویژه در حوزه آسیب‌های اجتماعی و ترک تحصیل» و «افت تحصیلی» دانش آموزان گفت که به رغم تلاش در شبکه آموزش مجازی، «ما به بیش از ۴۰ درصد اهداف مد نظر نرسیده‌ایم.»

قاسمعلی خدابنده در گفتگو با خبرگزاری ایرنا، با اشاره به کمبود اعتبارات و سرانه‌ها برای افزایش کیفیت و تجهیزات در مدارس، خوستار کمک شهرداری در زمینه ضدعفونی کردن مدارس، کمک جهاد کشاورزی در تامین تجهیزات ضدعفونی، و سپاه و ارتش برای تامین امکانات شده است.

XS
SM
MD
LG