لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۸

کرونا در ایران: سایه ورود احتمالی به یک موج جدید کرونا در کشور


آمار رسمی می‌گوید در ایران از زمان آغاز همه‌گیری کرونا ۱۲۷ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.
آمار رسمی می‌گوید در ایران از زمان آغاز همه‌گیری کرونا ۱۲۷ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

بنا به اعلام روز یکشنبه مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران در یک شبانه روز گذشته ۱۲۶ نفر بر اثر کرونا جان باختند و ۷۵۵۴ نفر نیز به این بیماری مبتلا شدند.

این آمار رسمی است و پیشتر، نهادهای دولتی گفته بودند که آمار واقعی، دست‌کم دو برابر این آمار رسمی است. این ارقام در مقایسه با روز پیش، اندکی افزایش نشان می دهد و نشان از تداوم نوسان آمار کرونا در کشور دارد.

مسئولان و کارشناسان حوزه بهداشت پیشتر آمار پرنوسان کرونا در روزها و هفته های اخیر را به روند همه گیری ویروس پیش از اوج گیری موج مرگبار پنجم در ماه های مرداد و شهریور تشبیه کرده و هشدار دادند

با توجه به افت رعایت پروتکل های بهداشتی، آغاز یک پیک جدید دور از انتظار نیست.

خبرگزاری تسنیم به نقل از این کارشناسان نوشت کاهش چشمگیر مشارکت مردمی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همچنین تغییر معنادار رنگ‌بندی شهرستان‌ها از نظر شرایط کرونایی می‌تواند نگرانی‌های عمده‌ای برای کاهش هزینه‌های پیک بعدی به‌همراه داشته باشد که ظاهراً مسئولان دولتی برای جلوگیری از این نگرانی‌ها، طرح قرنطینه هوشمند را درنظر گرفته‌اند که قرار است از ابتدای آذر۱۴۰۰رسماً فعال شود.

به گزارش تسنیم از نخستین گام ها می تواند اعمال محدودیت در خدمات رسانی به افرادی که واکسن کرونا نزده یا مدرک تست منفی ندارند، بعنوان مثال در نظام حمل و نقل عمومی باشد تا از جابجایی افراد با ریسک بالا کاسته و جلوگیری و زمینه مبارزه فعال تر با ویروس مهیا شود.

خیلی از کشورها اپلیکیشن‌هایی برای زیرنظر داشتن افراد مبتلا، مناطق قرمز و پر خطر درست کرده اند اما در ایران چنین اقداماتی صورت نگرفته است.

در یکسال گذشته مقامات جمهوری اسلامی مورد انتقاد مردم قرار گرفتند. یکسال پیش، آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ورود واکسن‌های غربی را منع کرد اما بعد از ده ماه موضع خود را تغییر داد و گفت اما این واکسن‌ها از کشورهای دیگر وارد شوند، اشکالی ندارد. برخی منتقدان می‌گویند تاخیر در واکسیسناسیون، به مرگ چند هزار نفر در ایران منجر شده است.

در حالیکه احتمال موج جدیدی از کرونا در ایران موجب نگرانی شده، رسانه های ایران از قطعی شدن بازگشایی حضوری مدارس و دانشگاه ها از اول آذرماه خبر می‌دهند.

این در حالی است که شمار شهرهای قرمز کرونایی در ایران رو به افزایش است.

بنا به اعلام وزارت بهداشت در حال حاضر ۳۳ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۹۵ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۲۰ شهر در وضعیت زرد و ۱۰۰ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

XS
SM
MD
LG