لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۳

درخواست صدها فعال سیاسی و مدنی از پنج زندانی سیاسی برای پایان دادن به اعتصاب غذا


نمایی از زندان قرچک ورامین (شهرری) در جنوب تهران (آرشیو)
نمایی از زندان قرچک ورامین (شهرری) در جنوب تهران (آرشیو)

مهتاب وحیدی‌راد -- بیش از ۶۵۰ فعال مدنی و سیاسی در داخل و خارج از ایران با نوشتن نامه‌ای سرگشاده خطاب به پنج زندانی سیاسی که در اعتصاب غذا به سر می‌برند، از آنان خواسته‌اند برای حفظ جان‌شان به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

این فعالان سیاسی و مدنی در نامه خود خطاب به این پنج زندانی سیاسی نوشته‌اند که «سلامت و جان شریف شما، اولویت هر اقدام و مبارزه‌ای است.»

در این نامه با اشاره به مرگ بکتاش آبتین، شاعر زندانی، آمده است: «پس از قتل بکتاش آبتین، این شما دادخواهان دربند بودید که صدای اعتراض را بلند کردید و حالا که موجی از حمایت و همراهی با شما به راه افتاده است، ما ضمن تشکر و ستایش از استقامت شما، درخواست می‌کنیم که به اعتصاب غذای خود پایان دهید.»

شکیلا منفرد، سینا بهشتی، سعید تمجیدی، حمید حاج جعفر کاشانی و محمد ابوالحسنی، پنج زندانی سیاسی در زندان‌های قرچک ورامین و تهران بزرگ‌ هستند که از ۲۷ روز پیش دست به اعتصاب غذا زده‌اند و وضعیت جسمی‌شان وخیم گزارش شده است.

این کنشگران مدنی در نامه خود از همه مردم خواسته‌اند که با امضای این نامه به تداوم این موج کمک و از زندانیان سیاسی و خواسته‌های آنان حمایت کنند.

این نامه که به صورت آنلاین و به زبان‌های فارسی، انگلیسی، آلمانی و عربی منتشر شده، تاکنون به امضای بیش از ۶۵۰ فعال سیاسی و مدنی داخل و خارج از کشور رسیده است و علاوه بر تعداد زیادی از کنشگران سرشناس و وکلای دادگستری، شماری از زندانیان سیاسی پیشین نیز آن را امضا کرده‌اند.

کیوان صمیمی، مهرداد بختيارى، محمد کریم‌بیگی، شهريار آهى، تقی رحمانی، محمد اولیایی‌فرد، پرویز دستمالچی، رضا علیجانی، حسن نایب‌هاشم، مهدیه گلرو، لادن بازرگان و خدیحه مقدم از جمله امضاکنندگان این نامه‌اند.

همزمان با انتشار این نامه گزارش‌هایی درباره اعمال فشارهای بیشتر، از جمله قطع ارتباط تلفنی برای زندانیانی که در اعتصاب غذا به سر می‌برند، منتشر شده است.

طی چهار دهه گذشته شمار زیادی از زندانیان سیاسی برای شنیده‌شدن صدای اعتراض خود دست به اعتصاب غذا زده‌اند و تعدادی از این افراد در پی اعتصاب غذا آسیب‌های جسمی دیده‌اند یا حتی جان خود را از دست داده‌اند، افرادی از جمله اکبر محمدی، هدی صابر، و وحید صیادی نصیری.

وضعیت نامناسب زندان‌ها و شرایط زندانیان سیاسی در ایران سال‌هاست که زیر ذره‌بین فعالان حقوق بشر است و همواره مورد انتقاد سازمان ملل متحد قرار می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG