لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۳

حقوق شهروندی | خودکشی یکی از معترضان آبان ۹۸ پس از نابینایی بر اثر اصابت «گلوله‌های ساچمه‌ای» نیروهای امنیتی


آرشیو
آرشیو

یکی از معترضان آبان ۹۸ در کرمانشاه در پی نابینا شدن و فقر مالی خودکشی کرد.

سایت حقوق بشری هه‌نگاو که اخبار مناطق کُردنشین ایران را پوشش می‌دهد، هویت این فرد را محسن محمودی کریانی، ۲۸ ساله اعلام کرد و گزارش داد او در ۲۵ آبان ۹۸ در ناآرامی‌های میدان گاراژ کرمانشاه هدف اصابت مستقیم گلوله ساچمه‌ای نیروهای امنیتی قرار گرفته و بازداشت شده بود.

برپایه این گزارش، آقای محمودی به دلیل محرومیت از خدمات پزشکی در دوران بازداشت و اعزام با تاخیر به مراکز درمانی بینایی هر دو چشمش را از دست داده بود.

یک منبع آگاه به هه‌نگاو گفت نهادهای امنیتی پس از آزادی محسن محمودی کریانی به خانواده او وعده داده بودند در صورت رسانه‌ای نکردن این خبر دیه پرداخت خواهند کرد، اما پس از ۱۸ ماه هیچ اقدامی در این باره نکردند.

به گفته این منبع آگاه، آقای محمودی سرانجام در ۱۵ اردیبهشت امسال به دلیل مشکلات مالی و مشکلات روحی ناشی از نابینا شدن خود را حلق‌آویز کرده و به زندگی خود پایان داده است.

در جریان دادگاه بین‌المللی مردمی آبان موضوع اصابت تیر به چشم معترضان در شهادت شهود مطرح شد. مریم فومنی،‌ محقق هیئت دادستانی، در روز دوم از دور دوم این دادگاه به استناد مدارکی که به دادستانی این دادگاه ارسال شده است گفت که در بازه زمانی ۲۴ تا ۲۷ آبان،‌ بیش از ۷۰ نفر به دلیل اصابت گلوله‌ ساچمه‌ای به چشم در یکی از بیمارستان‌های تخصصی چشم‌پزشکی ایران تحت عمل جراحی قرار گرفتند که از این تعداد، ۷ درصد زن و ۹۳ درصد مرد بوده‌اند.

این اعتراضات که از روز جمعه ۲۴ آبان ۹۸ با انتشار خبر ناگهانی افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف ایران آغاز شده بود، سرکوب شدید و مرگبار توسط نیروهای امنیتی را به دنبال داشت.

مقامات ایران همچنین تعداد زیادی از معترضان را بازداشت و بسیاری را به زندان‌ها طولانی مدت و یا اعدام محکوم کردند.

XS
SM
MD
LG