لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۳

هشدار رئیس MI6 بریتانیا در مورد اتمی شدن ایران


بنا به گزارش روزنامه دیلی تلگراف، جان سیورز مدیر بخش اطلاعات خارجی بریتانیا معتقد است عوامل او در MI6 از تلاش ایران برای تولید سلاح اتمی ایران در چهار سال پیش جلوگیری کرده اند.

آقای سیورز گفته است: «احتمال داشت در سال ۲۰۰۸ ایران مسلح به سلاح اتمی می داشتیم در حالی که هنوز در سال ۲۰۱۲، (گفته می شود که آنها) دو سال دیگر (تا رسیدن به سلاح) فاصله دارند.»

مدیر بخش اطلاعات خارجی بریتانیا (MI6) هشدار داده است که وقتی بالاخره ایران دارای سلاح اتمی شود، اسرائیل و آمریکا «با خطر بزرگی مواجه» خواهند شد. وی افزود: «فکر می کنم برای هر نخست وزیری در اسرائیل و هر رئیس جمهوری در آمریکا سخت خواهد بود ایران مسلح به سلاح اتمی را بپذیرند.»

آمریکا روز پنجشنبه موج جدیدی از تحریم ها را علیه ایران آغاز کرده است تا با این فشار ایران را متقاعد کند که جداً نگران برنامه جنجالی سلاح اتمی آنهاست.

تحریم های جدید برنامه هسته ای و برنامه موشکی ایران و شبکه ها و شرکت هایی را که به صورت پوششی برای این برنامه کار می کنند، هدف گرفته است.

در همین حال جمهوری خواهان آمریکا از سیاست پرزیدنت اوباما در مورد ایران به شدت انتقاد کرده اند.

جيمز روزِن در مقاله ای در فاکس نيوز می نويسد که گزارش پانه تا در مورد قابليت های نظامی ايران موجی از انتقادهای جمهوري خواهان را عليه باراک اوباما به راه اندخته است.

جان بينر سخنگوی مجلس نمايندگان آمريکا روز پنج شنبه به خبرنگاران گفت: خطر ايران واقعی است. برای نزديک ترين متحد ما اسراييل، واقعی است و برای همه کشورهای منطقه، واقعی است. آقای بينر گفت: کنگره تحريم های شديدی را عليه ايران تصويب نموده است اما آقای اوباما از آنها بطور کامل استفاده نکرده است. ما جعبه ابزار پُری به پرزيدنت داديم که ايرانيان را به زانو درآورد. رييس جمهوری بايد از ابزارهای بيشتری استفاده کند تا ايران را وادار کند که اعلام کند تسليحات اتمی توليد نخواهد کرد.

روزن به نقل از جرج ليتل سخنگوی پنتاگون می نويسد که دولت اوباما در مورد برنامه اتمی ايران بسيار جدی بوده و توانسته است با موفقيت به اجماع بين المللی در اين مورد دست پيدا کند و بدين گونه تحريم ها را برای جمهوری اسلامی بسيار گزنده ساخته است. ولی گزارش لئون پانه تا که نخستين بار به دست شبکه بلومبرگ رسيد تصوير خطرناکی از توان نظامی ايران می دهد و اين امکان را مطرح می کند که در عرض سه سال ايران ممکن است قادر شود موشک های قاره پيمایی که آمريکا را مستقيماً هدف بگيرند، توليد کند.

روزن می نویسد گزارش پانه تا، فوريت لزوم روشن کردن موضع آمریکا درقبال ايران را تشدید کرده است، بويژه آنکه خبر ادامه حمايت فعال ايران از گروه های تروريستی در خاورميانه را مورد تأکيد قرار داده است. پنتاگون همچنين از توسعه روابط ايران با کشورهای آمريکای لاتين و آفريقا اظهار نگرانی کرده است.
XS
SM
MD
LG