لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۳

بلومبرگ: موشکهای بالستيک ايران قوی تر می شوند


سايت بلومبرگ در مقاله ای به قلم تونی کاپاچیو و به نقل از گزارش پنتاگون به کنگره آمريکا می نویسد: دقت و قدرت تخريبی موشکهای بالستيک دوربرد و کوتاه برد ايران و توان هدف گرفتن کشتی ها، بطور مداوم تقويت شده و با کمک خارجی مناسب، ايران ممکن است تا سال ۲٠۱۵ موشکهای بالستيک قاره پيما، توليد کند.

در این گزارش همچنين از تداوم برنامه اتمی و کمک های ايران به سوريه، حزب الله لبنان، حماس و گروه های شيعه عراقی، یاد شده و آمده ایران با برنامه ای منظم شبکه ای از گروه های تروريستی را ایجاد کرده است که توان هدف گرفتن منافع آمريکا و اسراييل را دارند.

آنتونی کوردزمن از مرکز مطالعات استراتژيک واشنگتن می گويد که گزارش پنتاگون تقويت دقت و قدرت انفجاری موشکهای ميان برد و شهاب ٣ را مورد تأييد قرار می دهد و اينکه ايران با تقويت امکانات واکنش موشکی به تسليحات جديد همسايگانش در جنوب کشور، خطر تازه ای را برای کشتيرانی در خليج فارس با تغيير تعادل نظامی در منطقه، بوجود آورده است.

گزارش حاکی است که ايران نظير چين موشکهای کوتاه بردی را به کار انداخته است که قادرند در حين پرواز، کشتی ها را شناسايی و مورد حمله قرار دهند. اين تکنولوژی همچنين ممکن است بتواند اهداف روی خشکی را هدف بگيرد.

گفته می شود زبان مورد استفاده در اين گزارش در مورد توان موشکی ايران ممکن است حکايت از خطر وقوع چنين واکنش های منطقه ای در صورت اقدام نظامی عليه ايران، داشته باشد.

به گفته نويسنده مقاله، پنتاگون تمرينات سپاه پاسداران در سه نوبت را در سال ۲٠۱۲ به عنوان نخستين مانورهای عمده اين بخش نيروهای نظامی ايران از سال ۲٠٠۸، ارزيابی کرده است.
XS
SM
MD
LG