لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۶

دور بعدی مذاکرات فنی اتمی دو هفته دیگر برگزار میشود


کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
دیپلمات های ایران و اتحادیه اروپا ۲۴ ژوئیه (سوم مرداد) برای مذاکرات فنی درباره برنامه هسته ای ایران ملاقات می کنند.

مقامات اتحادیه اروپا، روز دوشنبه ضمن اعلام این خبر گفتند که ملاقات در استانبول خواهد بود و دومین نشست برای بحث درباره مسائل فنی برنامه های اتمی تهران به شمار می رود.

ایران و شش کشور قدرتمند جهان، پیشتر در ماه ژوئن درباره برگزاری مذاکرات فنی برای حل مسائل سیاسی توافق کردند.

یک سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به خبرگزاری رویترز گفت: «انگیزه این نشست، نگاه عمیق تر به اختلافات موجود و چگونگی حل آنها و همچنین یافتن بهترین روش برای پیشرفت در مذاکرات است.»

خانم اشتون از سوی ایالات متحده، چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه و آلمان، مذاکره کننده اصلی با ایران در بحث اتمی است.

خبرگزاری رویترز می نویسد، شکست مذاکرات دیپلماتیک درباره برنامه اتمی ایران، می تواند منجر به درگرفتن جنگ منطقه ای شود که بازار نفت را متزلزل کرده و به اقتصاد کم رونق بین المللی آسیب خواهد زد.

در سلسله مذاکرات اتمی در سال جاری میلادی میان ایران و کشورهای ۵+۱، طرف های مذاکره از خواسته های خود کوتاه نیامده اند. غرب خواستار توقف غنی سازی اورانیوم بویژه با غلظت بالا است. ایران با این خواسته کنار نمی آید و می گوید در چارچوب پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی فعالیت می کند.

تهران با رد هرگونه اتهامات مبنی بر این که برنامه اش ممکن است ماهیت تسلیحاتی داشته باشد، پیش از هرگونه توافقی، خواستار لغو تحریم های بین المللی اقتصادی و به رسمیت شناخته شدن حق ایران در غنی سازی اورانیوم است. این در حالی است که پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان، می خواهند اول شاهد اقدام ایران در براوردن خواسته هایشان باشند و بعد تن به توافق بدهند.

تحریم های جدید اقتصادی علیه ایران، از ابتدای ماه ژوئیه به اجرا گذاشته شد و طبق آن دولت های اروپایی تحریم هایی را بر صنعت نفت ایران اعمال کردند.

سخنگوی کاترین اشتون گفت به دنبال نشست ۲۴ ژوئیه، مذاکرات میان علی باقری، معاون امور بين المللی شورای امنيت ملی ايران و هلگا اشمیت، عضو ارشد تیم همکاری با خانم اشتون، ادامه خواهد یافت.

تنش ها میان غرب و ایران پس از نشست مسکو در ماه ژوئن تشدید شد زیرا ایران از آزمایش موفقیت آمیز موشک های دوربردی خبر داد که می تواند در پاسخ به تهدیدهای نظامی خارجی، تا اسرائیل برد داشته باشد.
XS
SM
MD
LG