لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۴

کرونا در ایران | آغاز پیک ششم؛ شمار مبتلایان نسبت به پیش از شیوع امیکرون «۷ برابر» شده است


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی

در شرایطی که آمار وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد تعداد مبتلایان کرونا در ایران در مقایسه با پیش از شیوع امیکرون ۷ برابر شده، اپلیکیشین ماسک وزارت بهداشت از آغاز پیک ششم کرونا در کشور‌ خبر داده است.

در شبانه‌روز گذشته آمار رسمی مبتلایان به کرونا در ایران حدود ۲ هزار نفر دیگر افزایش پیدا کرد و به ۹ هزار و ۳۷۸ نفر رسید.

ماسک در اطلاعیه‌ای، عدم برگزاری تجمعات در مکان‌های سربسته، برگزاری کلاس‌ها به صورت مجازی، دورکاری کارمندان و ممنوعیت سرو غذا در رستوران‌ها و تالارها را ضروری دانسته است.

دبیر انجمن بیماری‌های عفونی و گرمسیری ایران در گفتگو با خبرگزاری ایلنا پیش‌بینی کرده است که ایران تا آخر بهمن ماه و اوایل اسفند به قله موج ششم برسد. آمیتیس رمضانی تأکید کرد که آمار مرگ و میر با تأخیر دو یا سه هفته‌ای خودش را نشان می‌دهد.

به رغم هشدارهای متعدد نسبت به لزوم بازگشت محدودیت‌ها و نگرانی بابت اقدام به بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، وزیر کشور ایران گفته است تنها در صورتی که تعداد شهرهای قرمز و نارنجی بیشتر شود محدودیت اعمال خواهد شد

دبیر انجمن بیماری‌های عفونی گفت بازگشایی مدارس باعث «تشدید و سرعت بیش‌تر» پیک ششم خواهد شد.

از سوی دیگر سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت نیز از افزایش همزمان ابتلا به دلتا و امیکرون و رسیدن قربانیان امیکرون به ۱۰ نفر خبر داده است.

محمد هاشمی در یک گفتگوی تلویزیونی گفت رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا در کشور به حدود ۴۶ درصد رسیده است. او گفت توصیه وزارت بهداشت به تزریق دز سوم واکسن است که بر اساس آمار، تنها ۱۷ درصد از جمعیت واجد شرایط دز یادآور خود را دریافت کرده‌اند.

به رغم هشدارهای متعدد نسبت به لزوم بازگشت محدودیت‌ها و نگرانی بابت اقدام به بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، وزیر کشور ایران گفته است تنها در صورتی که تعداد شهرهای قرمز و نارنجی بیشتر شود محدودیت اعمال خواهد شد.

در نقشه کنونی رنگ بندی شیوع کرونا، یک شهرستان با رنگ نارنجی (پرخطر) معرفی شده است، اما در ماه‌های اخیر، انتقادهای زیادی نسبت به معیارهای رنگبندی شده است.

دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا گفته است: «اگر تنها شاخص رنگ‌بندی شهرها، موارد بستری باشد، ممکن است اثر شیوع اُمیکرون به درستی در کشور مشخص نباشد.»

اما احمد وحیدی، وزیر کشور، تنها بر رعایت پروتکل‌ها توسط مردم تأکید کرده و گفته است: «رعایت دقیق پروتکل‌ها باید به گونه‌ای باشد که نیاز به بازگشت محدودیت‌های سابق نداشته باشیم.»

XS
SM
MD
LG